Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
thumbnail-160x600

TAKEP Projesi İle Orhangazili Üreticiye 2 Yılda 2.5 Milyonluk Destek

Tarım ve Orman bakanlığı

Tarım ve Orman bakanlığı tarafından başlatılan TAKEP projesi kapsamında önceki gün Orhangazili üreticilere 500 bin adet hıyar fidesi dağıtımı yapıldı. Dağıtım törenine katılan Bursa Tarım ve Orman il müdürü Hamit Aygün proje kapsamında  farklı tarım ürünlerinde üretiminin artırılması adına Orhangazili üreticilere son 2 yılda 2,5 MİLYON TL’lik üretim desteğinde bulunduk dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığınca uygulanan Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP) ile Orhangazili üreticilere yapılan destekler devam ediyor. Daha öncede bir çok tarım ürününde rekoltenin artırılması ve tarım arazilerini elverişli hale getirilmesi için yapılan girişimlerle farklı tarım ürünlerine ait desteklerin yapıldığı Orhangazi’de bu kapsamda son olarak yaklaşık 500 bin hıyar fidesi yapılan tören ile dağıtımı yapıldı.

Bu proje kapsamında Orhangazi’de yüzde 75 devlet destekli Hıyar Yetiştiriciliği Projesi uygulandı. Düzenlenen program ile 28 üreticiye 160 dekar alanda uygulanmak üzere hıyar fidesi dağıtıldı.

Fide dağıtım programında konuşan Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, ”Ülkemizde 2022 yılı TÜİK verilerine göre, ilimiz 14 bin 379 ton üretimle yüzde 0,85’lik pay ile 25. Sırada bulunmaktadır. Bu üretim sezonunda verime bağlı olarak üretim miktarının 15 bin ton olması beklenmektedir. İlçe bazlı üretime bakıldığında, sofralık hıyar üretiminin Gürsu ve Orhangazi ilçelerimizde yoğun olarak yapıldığı görülmektedir. Orhangazi ilçemiz 350 da alanda 5 bin 250 ton ile ilimiz üretiminin yüzde 37’sini karşılayarak 2. sırada yer almaktadır.” dedi.

İl Müdürü Hamit Aygül, Orhangazi İlçesinin konumu sebebiyle, lojistik maliyetleri yönünden avantajlı bir konumda olduğunu söyledi. İl Müdürü Hamit Aygül, ”Uygulanan proje ile amacımız gıdayı büyük pazarlara yakın mesafeden sağlamak, artan üretim maliyetleri nedeniyle üreticilerimize destek olmak, ekilmeyen veya eklilemeyecek alanların üretimini sürdürmek ve tüketiciye ürün arzını devam ettirmek.” şeklinde konuştu.

Aygül şöyle devam etti: ”Bugün 28 üreticimize dağıtımını gerçekleştireceğimiz, toplam 500.040 adet hıyar fidesi ile 500 adet serayı yani yaklaşık 160 da alanı hıyar fideleri ile buluşturmuş ve üretime devam ettirmiş olacağız. Toplamda 1 milyon 838 bin 347TL olan proje tutarının ¾’lük kısmı 1 milyon 378 bin 761 TL’sini Bakanlık olarak  üreticilerimize hibe olarak veriyoruz. TAKE Projesi kapsamında 2021 yılından itibaren ilçemiz genelinde bin 927 da alanda 106 üretici ile 5 adet proje (maviyemiş, arpa, marul, hıyar) 2 milyon 564 bin 496 TL devlet desteği ile uygulanmıştır.  Üreticilerimize hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum.” Şeklinde konuştu.

Orhangazi sebze halinde gerçekleşen fide dağıtı programına, Bursa İl Tarım Ve Orman Müdürü Hamit AYGÜL, Orhangazi Ziraat Odası Başkanı Dinçer Dimrit ve üreticiler katıldı.

PROJE MEYVELERİNİ VERMEYE BAŞLADI

Orhangazi’de üreticilere daha önceki zamanlarda da üretimin artırılması ve tarım arazilerinin daha elverişli hale getirilmesi amacıyla Takep projesi kapsamında dağıtılan arpa tohumlarının geçtiğimiz ay yapılan hasadı ile üretimde artış olduğu gözlenmiş, bu sayede Orhangazi’de önceki yıllara göre  yaklaşık 675 TON fazla arpa üretimi sağlanmıştı.