Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

137. Saatte Enkazdan Bir Aileyi Çıkarmışlardı! OBAK Ekibi O Anları Anlattı…

Asrın felaketi olarak adlandırılan Kahramanmaraş merkezli art arda iki büyük depremin üzerinden geçen 1 yılın ardından, arama kurtarma çalışmalarının 137. saatinde enkaz altından 4 kişilik bir aileyi canlı olarak çıkaran OBAK arama kurtarma ekibi o anları gazetemize anlattı.

Asrın felaketi olarak adlandırılan

Resmi rakamlara göre yaklaşık 53 bin insanın hayatını kaybettiği ve 11 şehirde büyük yıkıma neden olan Maraş depremlerinde, Tüm Türkiye  enkaz altında kalarak yaşamını yitirenleri anıyor.

Depremlerin yaşandığı ilk andan itibaren yurtta ve Dünya’da  yediden yetmişe herkes, bölgeye yardım götürmek için seferber olurken arama kurtarma ekipleri ise enkaz altında kalanları çıkarmak için büyük mücadele vermişti.

Deprem bölgesinde ki arama kurtarma çalışmalarında aktif bir şekilde görev alan ve 137. saatte bir aileyi kurtarmayı başaran,  Orhangazi belediyesi arama kurtarma ekibi OBAK ise depremin 1. yılında Cumhuriyet alanında kurulan stantlar ile o günün çalışmalarına ait fotoğraflarını sergilediler.

Depremin yaşandığı ilk gün itibariyle yaşadıkları  süreci Bursada bugün’e anlatan OBAK ekibinden Serhat Yar çok zor altında çalıştık diyerek şunları  söyledi ;

Bursa AFAD’ın koordinesi ile yola çıktık yaklaşık 18 saatlik zorlu bir yolculuk yaptık, çünkü zorlu hava şartları yaşanan trafik kazaları ve insanların bölgeye yardım ulaştırma çabaları nedeniyle oraya gitmek çok zorlaşmıştı.

137. saatte 12 saat süren kurtarma çabası

Bize görev olarak yazılan Kahramanmaraş’a ulaştığımızda ise karşılaştığımız manzara ise korkunçtu, şartlar gerçekten çok ağırdı ama biz görev bilincimiz ile hareket edip, aram kurtarma çalışmalarına katıldık ve çalışmalar sürerken sabah saat 08.00 ‘de  enkaz altından gelen bir sesi duymamız ile oraya yoğunlaştık bir çocuk bize bakıyordu önce kendisinden başka birinin olup olmadığını sorduk , annem babam ve kardeşim var hepsi hayatta dedi, o an yaşadığımızı anlatamayız, sonrasında yaklaşık 12 saat süren bir çalışma ile o aileyi sağ salim enkazın içerisinden çıkarıp sağlık ekiplerine teslim ettik, Allah bir daha böyle acılar yaşatmasın gerçekten çok kötü ve zor bir durum” dedi.

 

ResimLink - Resim Yükle