Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ADD Genel başkan yardımcısından İznik Gölü çıkışı: ‘Bu bölgeye hiçbir şekilde tesis yapamazsınız’

Bursa’nın Orhangazi İlçesi’nde bulunan İznik Gölü’ne yakın bir alanda yapılması planlanan tesis kısa sürede tepki gördü. İznikli vatandaşlar ve çevre dostu dernekler sürecin takipçisi olacaklarını dile getirirken Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkan Yardımcısı Taylan Devrim Ercan durumla ilgili Bursada Bugün’e konuştu. Ercan, “Devlet Su İşleri (DSİ) diyor ki, yarın su ulaşımında bir sıkıntı olursa biz İznik Gölü Havzası’nı içme suyu olarak kullanabiliriz. Bu sebeplerden dolayı fabrikaların bu alanlara kurulması çok büyük doğa cinayeti” dedi.

Bursa'nın Orhangazi İlçesi'nde bulunan

Geçtiğimiz ay Bursa‘nın Orhangazi ilçesinde bulunan İznik Gölü’nün yakınlarına HEKTAŞ Ticaret Türk A.Ş bünyesinde kurulması planlana tesise karşı İznikli vatandaşlar ve çevre dostu dernekler bir mücadele başlattı. Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkan Yardımcısı Taylan Devrim Ercan, firmanın bilgilendirme toplantısı yaptığını ve kendilerinin de toplantı sonunda düşüncelerini dile getirdiklerini ifade etti. Ercan, “Atatürkçü Düşünce Derneği olarak kamunun aleyhine olan her türlü etkinliğe, çalışmaya karşıyız. Burada aslında bir tesise karşı değiliz. Bizim karşı olduğumuz şey tesisin yapılması düşünülen yer. Yapılması düşünülen yer birinci dereceden tarım arazisi ve sit bölgesi. Yani siz bu bölgeye hiçbir şekilde tesis yapamazsınız” dedi.

“FABRİKALARIN BU ALANLARA KURULMASI ÇOK BÜYÜK DOĞA CİNAYETİ”

Ercan, yapılması planlanan bölgenin büyük bir öneme sahip olduğunu belirtti. Ercan, “Ayrıca İznik Gölü Su Havzası’nın stratejik bir önemi var o da şu; içilebilir su konumunda orası. Devlet Su İşleri (DSİ) diyor ki, yarın su ulaşımında bir sıkıntı olursa biz İznik Gölü Havzası’nı içme suyu olarak kullanabiliriz. Bu sebeplerden dolayı fabrikaların bu alanlara kurulması çok büyük doğa cinayeti” şeklinde konuştu.

“BUSKİ UZAYDAN SU GETİRMEYECEK Kİ”

HEKTAŞ, İznik Gölü’nden su kullanacağı iddialarına karşı yaptığı açıklamada BUSKİ’den su kullanacaklarını açıkladı. Açıklamaya dair yorumda bulunan Ercan, “BUSKİ suyu nereden alıyor? BUSKİ’de suyu İznik Gölü’nün yer altı şebekesinden alacak. BUSKİ uzaydan su getirmeyecek ki. Orada Ali Cengiz oyunu yapmaya çalışıyorlar” dedi.