Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
thumbnail-160x600

AFAD’tan Bursa’da dev deprem tatbikatı! ‘Orhangazi’de koordinasyon merkezi kurulacak’

Marmara bölgesinde beklenen olası depremler nedeniyle, ‘Türkiye Afet Müdahale Planı’ kapsamında AFAD tarafından merkez üssü Bursa olan ve olası depremden etkilenmesi muhtemel Yalova, Kocaeli, Bilecik ve İstanbul illerini kapsayan 6.7 büyüklüğünde deprem senaryosu ile hazırlanan 6 haziran tarihinde büyük bir deprem tatbikatı gerçekleştirilecek. 24 saat sürecek olan deprem tatbikatına 12 ilin AFAD’a bağlı arama kurtarma ekipleri destek verecek. Tatbikatta koordinasyon merkezlerinde biride Orhangazi ilçesine kurulacak ve Orhangazi belediyesi arama kurtarma ekibi OBAK tatbikatta etkin görev yapacak.

Marmara bölgesinde beklenen olası

Geçtiğimiz yıl şubat ayında Maraş merkezli büyük iki deprem sonrasında, beklenen olası Marmara depreminde afet ve acil durumlara müdahale hazırlıklarının denenmesi için Bursa’da Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında 6 haziran perşembe günü masabaşı ve saha uygulamalı olarak “BURSA İLİ BÖLGE DÜZEYİ TATBİKATI”  adı ile  ilk 24 saat gerçek zamanlı tatbikatı yapılacak.

Tatbikatta, Marmara bölgesinde Bursa merkezli meydana gelecek olası bir depremde, TAMP kapsamında destek illerin intikali, İl ve İlçe AFAD Merkezlerinin sıfırıncı dakikadan itibaren özellikle afet yönetişim süreçlerine katılması sağlanacak olurken, Bursa İl Afet Müdahale Planında görevli tüm kamu ve özel kurum ve kuruluşların müdahale kapasitesi ile koordinasyon içerisinde çalışma kabiliyetlerini geliştirmek ve planlarda görevli personelin eğitilmesi sağlanmış olacak.

Tatbikatın hedefi, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinden elde edilen tecrübe ile kamu ve özel sektör kaynaklarının etkin kullanılması, tüm müdahale gruplarının afet yönetişim süreçlerine katılımı, afet gruplarının imkan ve kabiliyetlerinin ihtiyaçlara göre ölçülmesi olurken,  Merkez üssü Bursa olacak olan tatbikat depremden etkilenmesi muhtemel Gemlik, Orhangazi, Osmangazi, Yıldırım, Mudanya, Nilüfer, Gürsu, Yenişehir, İznik, Kestek, İnegöl ve Karacabey olmak üzere 12 ilçelerini kapsayacak.

Tatbikat merkez üssü Bursa ile  6.7 Mw büyüklüğündeki  depremden etkilenmesi muhtemel  Bursa, Yalova, Kocaeli, Bilecik ve İstanbul  illerinde  24 saat süreyle kesintisiz gerçek zamanlı olarak yapılacak ve  tatbikata,  Bursa’ya  destek iller olarak adlandırılan  Afyonkarahisar, Aukura, Aydın, Balıkesir, Bolu, Çanakkale, Eskişehir, İzmit, Kunkkale, Kütalıya, Sakarya, Uşak İllerinden AFAD’a bağlı ekipler intikal ettirilecek.

Tatbikatta,   depremden etkilenmemesi düşünülen  Bursa’nın  Mustafakemalpaşa, Orhaneli, Harmancık, Keles ve Büyükorhan olmak üzere 5 ilçe Kaymakamlığınca  tatbikatın başlamasından sonra yalnızca ilçenin genel durumu hakkında ilcenin tarandığı ve etkilenmediğine iliskin İl AFAD Merkezine raporlama vapılacak.