Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Altın rekor kırıyor! takılan takılar geri gelmiyor…

Gram altın 1652 liraya

Gram altın 1652 liraya yükselerek yine rekor kırdı. Orhangazi’de kuyumcular, vatandaşların alım gücünün düştüğünü belirterek, insanların taktığı takıları geri alamadığını ifade etti.

Gram altın 1652 liraya ulaşarak rekoruna bir yenisini daha ekledi. Orhangazi’de bir  kuyumcu esnafı, düğün sezonunda olunmasına rağmen insanların altın alamadığını ifade ederken, çarşı esnaflarından Şahin Akçı, altın piyasası hakkında bilgi verdi.

“DÜĞÜN ALIŞVERİŞİNE GELEN KALMADI”

Orhangazi’de faaliyet gösteren bir kuyumcu esnafı, “Artık insanların alım gücü çok azaldı. Eskisi gibi düğünler yok. 15 yıldır bu işle uğraşıyorum ancak ben böyle bir dönem görmedim. Düğün için alışverişe gelen insan kalmadı. Bu bence en büyük kriz dönemlerinden bir tanesidir ve durum daha da kötüye gidiyor. Böyle devam ederse alışveriş iyice kesilir. 5 tane bilezik alan 1 bileziğe düştü. Yaz dönemi bu haldeyse kış aylarında işler iyice düşecektir. İnsanlar bir tane çeyrek bile alırken defalarca düşünmek zorunda kalıyor. Çeyrek altının alış fiyatı 2 bin 760, satış fiyatı ise 2 bin 660 lira oldu” diye konuştu.

 

“TAKILAN TAKILAR GERİ GELMİYOR”

“Eskiden insanlar gram altın takıyordu. Şimdi gram altın bile takamıyorlar. Düğünde aldığı altınları bozdurmak için gelen müşterilerimiz zamanında taktığı takıların geri gelmediğinden şikayetçiler. Akrabasının düğününde çeyrek taktığını ancak kendi düğününde gram olarak geri döndüğünü söylüyorlar. O zaman müşterimiz 750 liraya çeyrek takmış, şuan gram o fiyatlara denk geliyor. Borcu olan kişiler takıyı düşürmek durumunda kalıyor. Eskiden asgarî ücret ile 6 çeyrek alınabildiğini varsayarsak, şuan bu sayının yarı yarıya düştüğünü söylemek mümkün. Masrafları çıktığınız zaman o bile kalmıyor. Piyasalar gittikçe kötüleşiyor. Vergi ve akaryakıt zamlarının da iç piyasayı yükselteceğini düşünüyoruz ve bu duruma müdahale de gelmiyor” diye konuştu.