Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
thumbnail-Cargill-23-Nisan-2024-160x600
thumbnail-Cargill-23-Nisan-2024-160x600

Borusan işçilerinden SENDİKA eylemi! 4 çalışanın işten çıkarılma iddiası tansiyonu yüksetti..

Bursa’nın Gemlik ilçesinde bulunan ve bölgenin önemli sanayi kuruluşları arasında yer alan Borusan A.Ş.’nin  4 çalışanı,   iddialara göre işletmede bir süre önce örgütlenme faaliyetine başlayan   Liman -İŞ sendikasına üye oldukları gerekçesi ile işten çıkarıldı. Bunun üzerine fabrika önünde toplanan sendika yetkilileri ile çok  sayıda çalışan sloganlar atıp basın açıklaması yaptı. Protesto eylemine, çalışanlara destek için gelen İYİ Parti Bursa büyükşehir belediye başkan adayı Selçuk Türkoğlu’da katıldı.

Bursa'nın Gemlik ilçesinde bulunan

Alınal bilgilere göre yaklaşık dörtyüz  çalışanı olduğu öğrenilen BORUSAN A.Ş’de  Liman – İŞ sendikası  bir süre önce örgütlenme çalışmalarına başladı.

Daha önce farklı bir Sendikanın yer almadığı  Borusan A.Ş’den 4 kişi Liman -İŞ sendikasına üye olunca, sendika yetkililerinin iddialarına göre işten çıkarıldı. Bunun üzerine fabrika girişine gelen Liman – İŞ sendikası  yetkilileri ve çalışanlar yaşanan olayı protesto edip, Sendika lehine slogan attı.

Burada bir basın açıklaması yapan Liman – İŞ  genel başkan yardımcısı Musa Kizir  4 işçinin işten çıkarılmasını hukuksuz bir girişim olduğunu ve çalışanların Sendikaya üye olmalarının anayasal bir hak olduğuna dikkat çekerek, Borusan A.Ş’da sendikal çalışmalarının kararlılık ile devam edeceğine vurgu yaptı. Ayrıca davet üzerine eyleme katılan İYİ Parti Bursa milletvekili, Bursa  büyükşehir belediye başkan adayı Selçuk Türkoğlu’da burada bir açıklama yaparak, çalışanların yanında olduğunu ifade etti ve eski bir sendikacı olduğunu hatırlatarak, Liman iş sendikasına üye olmak isteyen çalışanlarına vazgeçmeyin çağrısı yaptı.

Liman iş genel başkan yardımcısı tarafından yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi ; 

Liman-lŞ Sendikası olarak 1963’ten beri yürütmekte olduğumuz sendikal mücadelemiz bütün zorluklara ve engellemelere rağmen devam etmektedir.

Sendikamızbir süredir Borusan Lojistik A.Ş. de örgütlenme çalışmaları yürütmektedir. Bu çalışma sonucunda Borusan Lojistik A.Ş.’de çalışan işçiler anayasal haklarını kullanarak sendikamıza üye olmuşlardır. Ancak sendikal örgütlenmeden haberdar olan işveren, yasaları hiçe sayarak sendikaya üye olan 4 işçiyi haksız sebeple işten atmıştır. İşveren bu tutumundan bir an önce vazgeçerek işten atılan işçileri işe geri almalıdır.

Anayasanın 51. Maddesinde ‘Hiç kimse bir sendikaya üye olmaya ya da üyelikten ayrılmaya.zorlanamaz.’ hükmü yer almaktadır.Türk Ceza Kanunu’nun 118. Maddesine göre ise sendikal hakların kullanılmasını engellemek suçtur.İşveren, işçilerin özgürce sendikaya üye olma hakkını engelleyerek Anayasaya karşı gelmekte ve Türk Ceza Kanunu’na göre suç işlemektedir.

Liman-İş sendikası olarak tüm işçilerin sendikal haklarını özgürce kullanabilmeleri için mücadelede her zaman ön saflarda yer aldık. Tüm baskılara ve zorluklara rağmen bu mücadelemizden asla vazgeçmedik. Türkiye’nin dört bir yanındaki üyelerimizle birlikte Borusan Lojistik çalışanlarının dayanında duracak, tüm baskı ve engelleri birlikteliğimizle aşacağız!

Biliyoruz ki kamuoyu da sendikal haklarını kullanmak isteyen, baskı ve tehditler altında, işten atılan, işten atılma korkusuyla emek vermeye devam eden Borusan Lojistik işçilerinin yanında olacaktır. Birlikten doğan gücümüzle, Borusan Lojistik işçileri anayasal haklarını kullanarak sendikalı olacak ve toplu iş sözleşmesinden faydalanacaktır.