Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Et Fiyatlarında Ki Artışın En Büyük Sebebi Ne?

Türkiye’de artan enflasyon hayatın

Türkiye’de artan enflasyon hayatın her alanına etki etmeye devam ederken, bu süreçte gıda sektörünün en çok tartışılan  ürünlerinden etin fiyatı 1 yılda yüzde yüz zamlandı. Kilosu 400 TL’ye dayanan kıymanın ve kuşbaşı et fiyatlarının bir kaç ay içinde daha da yükseleceğini söyleyen kasaplar bu artışların en büyük sebebinin hayvan üretiminde yaşanan gerilemenin olduğunu söylüyor.

Vatandaşlar arasında mutfak hesapları yapılırken, en çok konuşulan gıda ürünleri arasında  et ve et ürünleri bulunuyor. Her geçen gün vatandaşların aldığı et miktarında düşük olduğunu söyleyen ve  en son et fiyatları ile  sektör hakkında konuşan kasap esnafı Fatih Hocaoğlu Bursada bugün’e önemli açıklamalarda bulundu.

Hayvan üretimi geriledikçe fiyatlar artar 

Et fiyatlarında ki artışa sebep olarak hayvan üretiminde ki azalmayı gösteren kasap esnafı Fatih Hocaoğlu şunları söyledi;

Türkiye’de son yıllarda hayvan üretiminde ciddi bir düşüş var bunun başlıca sebebi bakım maliyetleri örneğin bir çuval yem almak için hayvan sahibinin kaç kilo süt üretmesi gerekiyor, süt alım fiyatları ortada durum böyle olunca hayvan bakıcıları bakamadığı hayvanı kesime veriyor ve sonrasında bir daha hayvan almıyor, dolayısı ile piyasada ki hayvan sayısı her geçen gün düşmüş oluyor, buda et fiyatlarında ki artışın en büyük sebebi.

Kuzu eti  fiyatı dana eti fiyatını  geçti

Aynı durum küçükbaş hayvancılığı içinde geçerli, şuan kasaplarda kuzu etinin fiyatı 500 TL’ye dayandı, hayvan etinin fiyatı 400 TL bandında vatandaş eti azda olsa alıyor ama geçtiğimiz yıllardaki satışlardan eser yok, satışlarımız yüzde 30 düştü.

Et fiyatları önümüzdeki aylarda artacak

Ramazan ayı ile birlikte et fiyatlarında ki artışın sürmesini bekliyoruz, çünkü Ramazan nedeniyle ete talep olacak buda arz talep dengesizliği ile etin fiyatını daha da yukarı çekecek, şuan 400 TL olan etin kilosu bir iki ay içinde 450 TL’ye çıkabilir,  biz kasaplar olarak etin fiyatını yükselten kişiler değiliz bize gelen fiyatlar ile mücadeleyi de biz edemeyiz, bunun çözümü aslında desteklemeden geçiyor, hayvancılığa destek verilmeli, üreticinin bakım maliyeti düşmeden hayvancılık gerileyemeye devam edecektir.

 

Kırmızı et alamayan tavuk etine yöneliyor

Kasaba gelen müşterilerin bir çoğu tavuk etini daha fazla tercih ediyor, yada bir yemeklik kadar et alan biri diğer yemekler için tavuk etini  daha çok alıyor.

Şuanki güncel fiyatlara bakacak olursak ;  Kuşbaşı et ; 390 TL Kıyma ; 390 TL Sucuk ; 390 TL — Bütün tavuğun kilosu ; 80 TL, Kanat ; 140 TL, But ; 160 TL

ResimLink - Resim Yükle