Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Evde kışlık salça yapmanın maliyeti yüzde yüz arttı!

Kış aylarının vazgeçilmez tatları
Kış aylarının vazgeçilmez tatları arasında olan ev salçası, Orhangazi’de sezonu açtı. Yaz aylarında mevsiminde alınan domates ile biberlerle vatandaşlar kış ayları için yemeklerinde kullanmak ve kahvaltılık olarak da tüketmek için salça yapmaya başladı. Ancak geçen yıla göre salçalık biber ile domateste satışların yüzde 30 civarında  düştüğünü söyleyen pazarcı esnafı bunun en büyük sebebinin ise yüzde yüze varan maliyet artışları olduğunu söyledi.

Evde kışlık salça yapmanın maliyeti yüzde yüz arttı!

 

Orhangazi’de Yaz sezonunun sonuna gelindiği şu günlerde, kış aylarının vazgeçilmez tatları arasında yer alan ev salçasının sezonu da açılmış oldu. Bu günlerde hemen hemen her sokakta görmeye başladığımız ev salçası yapımının ise maliyeti geçen yıla göre yüzde yüz arttı.

Orhangazi’de kurulan pazarlarda  Geçen yıl 20 kg kasa domates 100 TL ye satılırken bu yıl 220 TL’ye satılıyor. Salçalık biberinde bir kasası  250 TL den satılıyor. Salçalık biber ve domates satan bir pazarcı esnafı, “Bu yıl satışlarımızda %30 düşüş müşterilerimiz kasa kasa aldığı domates ve biberi bu yıl daha az almayı tercih ediyor. Buda haliyle bizim  satışlarımızı olumsuz etkiliyor” dedi.

Domates ve biberlerin tezgâh satışlarında fazla artış yok 

Domates ve biberin pazar tezgâhlarında ki satışlarında fazla artış olmadığını söyleyen Pazarcı esnafları kırmızı biberin geçen kg satışı 15 TL den 25 TL’ye  satıldığını söylerken, domatesin ise tezgâh satışı  geçen yıl 7,8 TL iken bu yıl 10 TL den başlıyor.

Vatandaşlar salçalık domates ve kırmızıbiber alırken dikkat etsin 

Ev salçası yapımının sezonun açıldığı Orhangazi’de vatandaşlar salça yapmak için uygun kaliteli kırmızıbiber ve domates almak için araştırmaya koyulurken Orhangazi Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Turgay Durmuş vatandaşları uyardı. İlçe Pazar esnafları dışında başka şehirden gelen pazarcı esnaflarından alışveriş yapmak isteyen kişiler kasa ile ürün alırken tarttırmaları gerektiğini söyledi. Bir kasa 20 kg domates alırken dışarıdan gelen pazarcılar sezonu fırsat bilerek yeni kasa yaptırarak domateslerin 16 kg aldığını ama fiyat olarak 20 kg domates fiyatından hesapladığını söyledi ve vatandaşları tartı konusunda uyardı.