Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Güney Yakadaki Üreticinin Sulama İsyanı! Zeytin Ağaçları Kuraklıkla Mücadele Ediyor…

Orhangazi’de bulunan tarım arazilerinin

Orhangazi’de bulunan tarım arazilerinin sulanması ile ilgili her yaz döneminde gündem olan sulama sorunlarının en çok yaşandığı İznik gölünün güney yakasında yaklaşık 35 BİN zeytin ağacı susuzluk ile mücadele ediyor. Daha çok  Heceler mahallesinde yaşanan sulama sorunu nedeniyle zeytin ağaçlarını sulayacak suyun kendilerine verilmediğini söyleyen Mahalle Muhtarı Zafer Sevinç  DSİ olmak üzere ilgili kurumlara arızalı borular için acil müdahale çağrısı yaparak , ‘’zeytinliklerimiz susuzluktan kurudu, kimse ilgilenmiyor bu iş her sene yılan hikayesine döndü ‘’ dedi.

Orhangazi’de yaz dönemlerinde İznik gölünün Kuzey ile Güney yakasına Sulama birliği tarafından zeytinlikler başta olmak üzere tarım arazilerine verilen su ile ilgili sorunlar bir türlü bitmiyor.

Bölgeye geçtiğimiz ay indirilen sulama borularının ise henüz döşenmediğini söyleyen bölge halkı yaz sezonu sona ermeden bir an önce boruların döşenmesini istiyor. Bazı üreticiler ise getirilen boruların daha önceki borular ile aynı kalitede olduğunu ve bu borularında döşendikten sonra patlama riskinin olduğunu söyleyip, boruların çelik borular ile değiştirilmesini gerektiğini ifade ettiler.

Geçtiğimiz yaz döneminde suyu taşıyan borularda yaşanan sorunlar nedeniyle suyun istenilen seviyede verilemediği Güney Yakada ise bu sorun halen devam ediyor. Özellikle Heceler mahallesi ve çevresinde bulunan zeytinliklerde sulama yapamadıklarını söyleyen üreticiler ve mahalle Muhtarı Zafer Sevinç  bu yaşanan sulama sorununun bir an önce son bulmasını istiyorlar.

Heceler bölgesinde bulunan zeytin tarlalarında yaklaşık 35 bin zeytin ağacının yetersiz sulama nedeniyle kurumaya yüz tuttuğunu  söyleyen Heceler mahalle muhtarı Zafer Sevinç ve o bölgede zeytin üretimi yapan çiftçiler , – bulunan su pompalarının  sürekli arızalı olduğunu ve  kaderine terk edildiğini söyleyerek , pompalara giden yer altı borularının sürekli patladığını ve yetkililerin konu ile ilgilenmediğini iddia ettiler , arızalı olan pompalar üzerinde çalışma yapılmasını aksi takdirde üreticinin zor durumda olduğunu ifade eden Muhtar Zafer Sevinç ise söz konusu sulama pompalarında oluşan arızaların giderilmesi için geçmiş dönemlerde  yapılan çalışmaların eksik kaldığını , yer altı borularının patlak olduğunu ve bu yüzden 15 ile 20 arasında vanadan su akmadığını söyleyerek , bölgedeki çiftçinin kaderine terk edildiğini iddia etti.

‘’Çalışmalar Yetersiz Kaldı’’

 

Özellikle Heceler bölgesinde bulunan zeytin tarlalarına giden sulama hatları üzerinde geçtiğimiz yıllarda yapılan çalışmaların yetersiz olduğunu ve ilgili firmanın,sorunu tam anlamıyla çözmeden bölgeden ayrıldığını söyleyen Heceler mahalle muhtarı Zafer Sevinç ise yeniden bir açıklama yaparak bölgeye 1 yıldır su verilmediğini ve bu konuda yaşanan sorunun bir türlü çözüme kavuşmadığını söyledi.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Heceler Mahalle muhtarı Zafer Sevinç ;

 

Heceler mahalle Muhtarı olarak bizim köyün merasındaki sulama sisteminin tarlalardaki vana çıkışları  Adı hidrant imiş. Bunlardan Bizim oralarda 15-20 tane var. Lakin her biri kaderine terk edilmiş. Köylü ise perişan yaz bütün şiddetiyle ortalığı kasıp kavurmakta. Zeytin ağaçları su bekler. Kuraktan zeytinler leblebi gibi hatta kararıp dökülmekte. 5-6 sene önceydi herhalde trilyon liralara ihale edildi yapıldı. Ama sürekli patlayan yeraltı boruları bir türlü bu hidratların çiftçiye su vermesini sağlayamadı. Yetkililer sağ olsun yine ilgilendiler devletimiz bildiğim kadarıyla 2 yıl önce yine trilyonları gönderdi. Yeni müteahhit yapacak sorun çözülecek dendi. Onarım başladı bitti sistem yine çalışmıyor sürekli farklı yerlerden patlak patlak patlak. Müteahhit parasını aldı dönüp bakmıyor bile. Çiftçi perişan sulama birliği çaresiz DSİ’nin umurunda değil. SİYASİLER NE YAPIYORLAR BİLMİYORUM. Ama bildiğin tek şey var devletin bundan haberi yok. Ve bu yaz her yaz olduğu gibi Sölöz’ün doğusu heceler ve paşapınar merası’nda su yok. Zaten bizim bahçeler susuzluğa alışık. Lakin heba olan devletin milletin parası yazık günah.’’ Dedi.