Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Hektaş’ın yeni tesislerine tepkiler sürerken İznik gölü yakınına yeni bir işletme daha!  

Türkiye’nin 5. Marmara bölgesinin ise en büyük gölü olan İznik gölünde son yıllarda yaşanan çekilmeye,   gölün çevresinde bulunan işletmelerin  büyük derecede olumsuz katkı sağladığı tartışmaları devam ederken geçtiğimiz hafta kamuoyunda HEKTAŞ tarafından İznik gölü kenarına yeni bir tesis kurulucağı ve üretiminde ki ihtiyaç olan suyu gölden kullanacağı konusu gündeme gelmişti. Şimdi ise yine İznik gölüne yakın bir noktaya farklı bir firma tarafından Mukava Karton ve Çatı Tiği GES işletmesinin kurulması için girişimlerin başlandığı ve  firmaya ÇED gerekli değildir raporunun verildiği öğrenildi.

Türkiye'nin 5. Marmara bölgesinin

Orhangazi İznik gölü sahiline  yaklaşık 100 metre mesade ki  bir arsaya, geçtiğimiz aylarda Albayrak firmasının  kurmayı planladığı  işletmeden vazgeçildiği öğrenildi ancak aynı noktaya bu kez  Varakka Kağıt Sanayi A.Ş. tarafından Mukava Karton ve Çatı Tiği GES işletmesinin kurulacağının planlandığı ortaya çıktı.

Söz konusu arsada kurulması için girişimlerinin başlandığı işletmeye,  Çevre ve Şehircilik Bursa İl Müdürlüğü Aralık 2023 tarihli raporunda da  yer alan bilgilere göre ÇED raporu gerekli değildir yazısının verildiği ortaya çıktı.

Son zamanlarda birden fazla sebebe bağlı olarak çekilmesi ile dikkatleri üzerine çeken İznik gölünün yakınlarında ki işletmelerin bu çekilmeye doğrudan etki ettiği tartışmalarına HEKTAŞ’ın yeni tesis yapacağı ve suyu da gölden kullanacağı konusu eklenirken, bu kez yine göle yakın bir noktaya kurulması planlanan Mukava Karton işletmesi projeside  göl ile ilgili devam eden söz konusu tartışmalara eklenmiş oldu.