Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İlhan Erdem Yazdı… Orhangazi 31 Mart 2024 Yerel Seçim Gündemi Ve Gerçekler

Yerel seçimlerin kızıştığı şu

Yerel seçimlerin kızıştığı şu günlerde son dakikaya kadar adayları belirlemekte titiz davranan iktidar partisi ekonominin getirdiği ağır yükleri görmezden gelemiyor çünkü kendi seçmeni dahi tepkili…

 

Ülkemizin ve İlçemizin Hâli pür melali ortada iken nasıl olurda seçimlerden galip çıkarım hesapları yapan ittifak üyeleri çareyi muhalefeti bölmekte buldular, her parti kendi adayı ile seçimlere giriyor, İktidar partisi bu haftaya kadar adayını açıklamadı. Ancak bu hafta Bekir Aydın adaylığı açıklandı. Cübbeli’nin dediği gibi Mecellede maddedir. Ehven-i şer diye seçilir. Kötünün iyisi denir bir tabirde, ister kızın ister sövün ama acı gerçek sandıkta karşınıza çıkacak.

 

İyi parti adayı İsmail Kaya denenmemiş, gelecek vaat eden bir aday olarak önümüze çıkmakta bunu peşinen söyleyeyim, Bekir Aydın’ın Ak Parti’den aday gösterilmesi belli kesimlerde bir hayal kırıklığı yarattı.

 

Ancak Aday adaylarının içlerinde halktan teveccüh alan tek aday olduğu bir gerçek seversiniz sevmezsiniz, şahsen anket için aradılar sordular mevcut Ak parti adaylarının  hiç birine vermeyeceğimi beyan ettim.

 

Hatta bana gelen kulis bilgilerinde Ak parti teşkilatında Bekir Aydın’a tepkili olduğu yönünde, Görüştüğüm bazı Ak partiye yakın isimler İyi parti adayı İsmail Kaya’yı destekleyecekleri yönünde, Hayırlısı Allah’tan.

Milletin istek ve İhtiyaçlarına kulak tıkayan Yönetime tepkiler çığ gibi büyüyor, sandıkta değişik bir sonuçta hiç süpriz olmaz.

Ancak Sayın Cumhurbaşkanımız sağ olduğu sürece Ak parti tabanı ne kadar tepkili de olsa yerelde genelde teveccühü Ak partiye gösterecektir.

 

Saadet partisi ve Demokrat parti adayı Mücahit Hatipoğlu bir sefer aday oldu kaybetti. Tekrar tekrar aday olmasını  anlamıyorum hırs mı koltuk sevdası mı? Demokrat parti elindeki fırsatı İsmail Tartar döneminde kaybetti. Bütün uyarılara kulak tıkayan Sayın Tartar Demokrat partiyi Orhangazi’de resmen bitme noktasına getirdi.

Gültekin Uysal’ın yerinde Olsam Afyon’da ki Dede’den kalma mermer işine dönerim.

Şahsen tavsiyem de budur.

 

Maalesef halk hiç bir adaya güvenmiyor, Sarayın maaşlı siyasetçileri olarak görüyor vatandaşın kafası bu yüzden karışık, halkın içinde olan biri olarak halkın belli çekinceleri mevcut. Halka saygı duymayan, tepeden bakan, aşşağalıyan, Kendilerini milletin efendisi gören bir zihniyette mevcut. Halkın arasına giremeyen seçimden seçime meydana çıkan siyasi figürler maalesef yine başrollerdeler….

 

Gelelim Chp adayı Çetin Çoklar soralım;

Çetin Bey’e Eskişehir’de Yılmaz Büyükerşen ile yapıldığı söylenen plan projeleri açıklamak için ne bekliyorsun? Hemşehri derneklerine soruyorum sizlere projelerinden bahsediyor mu? Yoksa 13 seçim kaybeden eski genel başkanı gibi ayak oyunları mı yapıyor?

Her seçim dönemi meydana çıkıp seçimi Teyzenin oğluna hediyemi edeceksin?

Millet artık gerçek muhalefet istiyor, halk zam altında ezilirken paltosunu giyip eli cebinde gezen bir siyasi aday istemiyor, Rahmetli Demirel ” Boş tencere çok hükümetler devirir” sözü aslında çok şey anlatır ama anlamak isteyene. Mevcut muhalefet içinde al birini vur ötekine diyorum.

Seçimden seçime meydana çık oy iste!

Halkta buna inanacak çok beklersiniz.

Benim Chp için Belediye Başkan adayım Sayın Berna Çakır şahsen daha yakışırdı. Millettende oy alırdı. Berna başkanı diğer seçimlerde aday olarak görmek isterim şahsen…

 

Hatırlarmısınız bilmem eski kaymakam vardı.

Gemlik yada Orhangazi kaymakamlığı yapıyordu. İsmini hatırlayamadım. Dediği söz bir hakikatti. Orhangazi ve Gemlik’te derin aileler var. Bunlar izin vermiyor, ki devlet buralarda gelişecek geliştirecek projeleri hayata sokamıyor diye. İsmini hatırlayamadım ama tamda dediği durumdur.

Çetin Çoklar ile Bekir Aydın Teyze çocuklarıdır. Biri kaybederse biri kazanır. Durum değişmez.

 

Olan dün olduğu gibi bugünde halka olacak, köylüye olacak değişen bir şey olmayacak. Kimse havanda su dövmesin. Akp tabanı değişmediği sürece hiç bir şey değişmeyecek. Gemlik ak parti teşkilatının onurlu duruşundan dolayı tebrik ediyorum. Tepeden inme adaylara karşı dik duruşları onurlu duruşları muhalefet partilerine örnek olsun.

Ak parti ve Chp’de kazan kaynıyor, Chp içerisinde mezhepçi ayrışmalar Kemal Kılıçdaroğlu resmen değişime savaş açmış durumdadır. İstanbul seçimlerinde Ekrem İmamoğlu’na seçim kaybettirmek için ellerinden geleni yapan iktidar ve Muhalafete halk cevabı sandıkta verecek. Ancak seçim sonrası acı fatura çıkacak, şimdiden peşinen diyelim…

 

Türkiye Cumhuriyetinin kurucu partisinin içine düştüğü durum içler acısıdır. Seçimden seçime ortaya çıkan feodal ağalar devlet gücünü kimseye kaptırmama gayesindedirler. Seçim süreci bütün adayların belirlenmesi ile birlikte resmen başladı. Bu süreçte halen seçim vaadi, proje tanıtımı ar-ge çalışması duyamıyoruz, ben adayım demekle halka hizmet olmuyor, Asfalt yol yapmak hizmet ise karayolları en büyük hizmeti yapıyor, Sağlık, istihdam, spor, ulaşım vs konularında taahhüt proje ve seçim vaadi duyan kimse var mı?

 

Mevcut şartlarda ve Cumhur ittifakı olarak seçime girilmesi ve Millet ittifakınında dağılması hasebiyle en şanslı aday kuşkusuz Bekir Aydın’dır. Bunca avantaj ve üstünlüğe rağmen burdan seçim verilirse kimse gücenmesin beceriksiz denir.

 

İktidar imkanlarından faydalanan taraf Ak parti ve Mhp’dir. Bu bir yarıştır. Ancak Cumhur ittifakı birleşenleri olayı beka meselesi ve farklı yerlere taşıma gayretlerini genel seçimlerde gördük.

Ufacık ilçede neler döndüğünü sağır sultan bile duydu. Her türlü melanetin yaşandığı ilçemizde kimse haktan hukuktan bahsetmesin. Kitabın ortasından bugün konuşmayacaksak hiç bir zaman konuşamayız. Genel seçimlerin ilk turunda olan komplolar bu seçimde olmaz umarım.

 

Temiz bir siyaset olmasını diliyorum. Seçim sistemi her ne kadar adil olmasada propaganda süreci içerisinde yapılacak çalışmalar sonucu belirleyecektir. Bu bağlamda Projesi olan ar-ge çalışması olan adaylar mutlaka seçmende karşılık bulacak, halk ile iyi ilişkileri olan adaylar dikkat çekecektir. Hemşehri dernekleri bu süreç içerisinde oy deposu gibi görülsede cemaat ve vakıfların önemi giderek artmıştır. Menzil cemaati damadı olan Alinur Aktaş Bursa büyükşehir Belediyesi seçimlerinde en ciddi rakibi kuşkusuz Mustafa Bozbey’dir.

Nilüfer ilçesinde yaptığı hizmetlerden dolayı Büyükşehir Belediyesi’nde yaptıkları yapacaklarının teminatıdır. Her kim nereyi kazanırsa kazansın. Kazanan Türkiye olsun. Seçimler, Hükümetler, makamlar gelip geçicidir. Baki olan Türk Milleti, Türkiye Cumhuriyeti’dir. Yeni anayasa bağlamında dominant etkisi yapacak olan Mahalli idareler seçiminde önceki dönemlerde olan kara propaganda, bombaların patlaması gibi vakaalar olmasın. Anayasa, adalet herkese lazım. Can Atalay’ın vekilliğinin düşürülmesini kınıyorum. Adalet mülkün temelidir. Her zaman dediğim gibi “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.” Diyen atalarımız var.

Fatih Sultan Mehmet’in yargılanması olayında;

Fatih Sultan Mehmet Han der ki:

“Aklı öldürürsen ahlak da ölür.

Akıl ve ahlak öldüğünde millet bölünür.

Kadı’yı satın aldığın gün adalet ölür.

Adaleti öldürdüğün gün Devlet de ölür.”

 

Konu çok uzun olduğu için detaya girmeyeceğim ama olayda hem kadıyı, hemde arazi sahibini razı eden Fatih Sultan Mehmet’in adalet üzerine söylediği sözler tarihe altın harflerle yazılmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti’nde hukukun üstünlüğü, sağlanır ise ekonomi düzelir, yatırımcı gelir, turist gelir, Türkiye gelişir, ancak demokrasi amaç mı araç mı der isek ve Kuruluş ayarları ile oynanır ise Bizi çok kötü günlerin beklediğini söylemek kehanet sayılmaz.

Son söz; Yerel seçimler 2028′ de yapılacak olan genel seçimler öncesi iktidar partisinin güç toplamak istediği bir gösterge seçimidir.

Kimse saf değil, Bekir Aydın’ın merkezi hükümetin desteği dün ki aday tanıtım toplntısında açıkça teyit edildi. Gerek partinin üye sayısı, gerekse ailenin kendi gücü ile bir gövde gösterisi olmuş oldu. Halkı ikna etme sırası Bekir bey’de, Rakipleri arasında Teyze oğlunun olması millette Çetin beye karşı bir antipati yaptığı gerçektir. İsmail Kaya ve Mücahit Hatipoğlu ise bu süreçte gerekli süprizi yapacaklar mı göreceğiz.

Benim halkın içinde gezerken duyduğum ve kendi kaynaklarımdan edindiğim bilgilere göre Bekir Aydın’a rakip olarak İsmail Kaya bey’dir.

Bütün adaylara başarılar diliyorum. Kazanan Orhangazi olsun. Kazanan Türkiye olsun.

Büyükşehir Belediyesi seçimlerinde ise Mustafa Bozbey favorimdir. Kendisine başarılar diliyorum. Cumhuriyetin kuruluşunun Yüzüncü yılını kutladığımız bu günlerde Türk milletine yakışan demokratik bir seçim olmasını diliyorum. Bu dönemde dahi tartışılan konuları gördükçe kahrolmamak elde değil, yüz yıl önce tartışılan konular ile bugün ki konuların paralel olması raslantı olamaz. Fazla sözün kısası bir bektaşi fıkrası ile yazıma son vereyim.

 

 

“KAYIK KÜÇÜK

 

Bektaşi kiraladığı kayık ile Eminönü’nden Üsküdar’a giderken, deniz dalgalanmaya, kayık sallanmaya başlar. Dalgaların, büyük bir fırtınanın başlangıcı olduğunu sezen Bektaşi’nin telaşlandığını gören kayıkçı:

 

-Ne korkuyorsun yolcu? Korkma. Allah büyüktür! Diye Bektaşi’yi sakinleştirmek ister.

 

Kayıkçının bu sözüne içerleyen Bektaşi şu yanıtı verir:

 

-Allah büyüktür amma, kayık küçük!”

Haftaya değişik konular ile birlikte olana dek kendinize iyi bakın. Esen kalın dostça kalın.

Haftanız güzel bereketli huzurlu sağlıklı olsun.

Hızır yoldaşınız olsun…

ResimLink - Resim Yükle