Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
thumbnail-160x600

İlhan Erdem Yazdı… Orhangazi’de kazananlar ve kaybedenler

Aristoteles’e göre 4 neden?

Aristoteles’e göre 4 neden?

Her tohumun içinde, o tohumdan bir gerçekliğin ortaya çıkmasını sağlayacak kuvvet saklıdır. – Dört neden: Bir evin fail nedeni sanat veya mimar; ereksel nedeni, bu evin yerine getirdiği işlev; maddi nedeni toprak ve taşlar; formel nedeni ise onun tanımıdır.

 

Oluşumun yönlendirildiği sonuç ya da amaç.

Bu dört nedeni bilmeden sonuçları görmemiz imkansızdır. Nedenler ve sonuçlar oldukça açıktır, Ortadadır.

Bu bağlamda Yerel seçimin ardından herkes yeni mevcut konjektüre göre stratejik duruş ve yer kapma çabasında olduğunu üzülerek görmekteyim.
Mangalda kül bırakmadan facebook fenomenliği için çırpınan ve dikkat çekmeye çalışan siyasetçisinden gazetecisine hepsini gördük. Bizim kimseden bir beklentimiz olmadığı için kitabın ortasından konuşmak gibi bir huyumuz var…

Seçim sürecinde şahsımı arayan soran herkese açıkça düşüncelerimi beyan ettim. Dinleyenler yol aldı, hedeflerine ulaştı. Bazı arkadaşlar acemiliğin kurbanı, bazıları ise hırslarının kurbanı oldu. Halk için çalışmayan bir çok muhtar adayı seçmen tarafından değiştirildi. Belediye başkanları kaybetti.

Bekir Aydın’ın nasıl kazanacağını zaten yazmıştık, dediğimiz gibide oldu. Çetin beyin ise nasıl kaybedeceğini belirttik. Eğer tekrar aday gösterilecek ise torun sevmeye ara vermesi gerekiyor, Sahada beş sene boyunca çalışması gerek, yoksa seçimden seçime ancak bu kadar oy alabilirsiniz ki bir çoğu tepki oyu bunu söylemek kehanet değil, öngörüdür.

 

Bu yerel seçimde tespitlerimizin çıkması bilgi akışının ne kadar sağlıklı olduğunu gösterdi. Kaynaklarıma bir kez daha teşekkür ederim.
Ak Partili aday Bekir Aydın’ın kazanacağını söylemiştim. Yanılmadım, ancak Süleymancılar ve Yeni Asyacıların ilçemizde varlığı biliniyor, bunların desteği etkin oldu ve sonuçta Bekir Aydın zorda olsa kazanmayı bildi. Küskünlerin sandığa gitmediği ilçemizde sergilenen oyunları bir çoğumuz görmüştür.

Algı yönetimi ve Angaje olma kılıktan kılığa girmekte zorlanmayan kişilerin varlığı herkesin malumudur. Burfaş’ta ki Neşet Çağlayan’dan halen fonlanan intihalci sözde gazeteciler var.
Birde yeniden şekillenen siyasi atmosferde kendilerine yer ve kontenjan arayan fırsatçıları ibretle seyrediyoruz. Büyükşehir belediyesinin Cumhuriyet Halk Partisi’ne geçmesi ile birlikte Chp’ye ihanet edenler kuyusunu kazanlar Çetin Çoklar ve Berna Çakır’ın peşinden ayrılmayacaklar…

Şuan Hem mevcut iktidar hemde Ana muhalefet partisi Chp her konuda titiz davranmalıdır. Kadrolarına sızmaya çalışan bir çok kişinin varlığından haberdarız. Yerel seçimlerde kendilerine yer bulamayanlar, Genel seçimler için kulis yapmaya şimdiden başladılar.

Gazetecilik ülkemizde farklı amaçlar için kullanılmaya devam ediyor, Kimisi ilçeyi dizayn etme gayretine düşüyor, kimisi kesesini doldurma gayretindeler, Güçlüyü eleştirmeye korkanlar güçsüz gördüklerinin özel hayatlarını bile dillerine doluyorlar, yani at sahibine göre kişniyor…

Sahi bu intihalci gazeteci nüsfettesinin derdi nedir bileniniz var mı?

İlçemizin adını çıkaran bu tosuncuğun amacı nedir?

Sağcıyla sağcı Solcuyla solcu olması tam bir fırıldaklık değilmidir?
Sözde elinden zülfikarı indirmiyeceksin. Ancak katil Amerika dediğimiz Cargill reklamları ile cebini dolduracaksın. Neşet Çağlayan’dan sonra kitap yazmaya ara verdi sanırım.

Gerçi halen kulis çalışmalarının içinde olduğunu biliyoruz ama şu bir gerçek ilçenin önünde çok iyi bir takoz görevi görmekteler, ilçe böyle yalaka şahsiyetler sayesinde geri kalıyor, taşrada ki bir kasaba kadar yatırım alamayan ilçemiz günden güne erimeye devam ediyor, Sahi gölde yanan çöplerde neler yandı? Neden halka anlatmıyorsunuz?

Yangınların tam seçim üzeri olması sizde şüphe uyandırmadı mı?

 

Ufacık ilçede çevrilen işlerin haddi hesabı yok maalesef. Kimin eli kimin cebinde belli değil, son seçimde bu gerçeği biraz daha net gördük. Aslında hiç şaşırmıyorum. Toki yönetici seçimlerinde dahi gizli ittifaklar kuruluyor, İlçeyi yönetmeye talip olanların gizli ittifaklar yapmasına neden şaşırayım.

SON SÖZ

Bu ilçe halkı çok vefalıdır. Hakkı ile çalışanı asla unutmaz. Herkes seçim analisti olmuş kendi penceresinden analiz yapıyor, şunu unıtuyorlar, bilinç altınızda ki düşünceler kullandığınız cümlelerden okunuyor, biz niyet okumuyoruz, insan psikolojisi okuyoruz.

Bundan mütevellit o dilinize sahip çıkın.

Kendi pisliği ile kavga eden tiplerin ilçe için söyleyecek sözleri olamaz. Wikiliks belgelerinde adı geçen siyasilerin peşinde mavi boncuk arayanlar bu ilçe için bir şey yapamazlar, kaset montaj odalarından medet umanlara millet cevabı her zaman verir. Kasetle geldiği için Kılıçdaroğlu’na hiç bir zaman güvenmedi millet. Bu sebeb sonuç ilişkisi ortadadır. Özgür Özel ve ekibi bu fırsatı kullanamaz ise Erdal İnönü gibi başarısız olur. Mevcut Belediye başkanı bu dönemi fırsat bilip ilçe için iyi işlere imza atar ise isterse feriştahı gelsin yıkamaz. Ancak çalışmaz ise beş sene sonra yerle yeksan olur. Bekir Aydın için son şans. Gelecek dönem aday olacak olan adaylar şimdiden çalışmaya başlamalı buraya bunları not düşelim. Arşivimizde dursun. Aristo’nun sebeb sonuç teorisi bizlere bir yol gösterici olsun.

Mahlasa gerek yoktur.Ricaül-Gayb işini bilir. Mirasına ve misyonuna sahip çıkamayan,MİLLET’de ,DEVLET’de ağır terbiyeden geçer….
İlhan Erdem