Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İlhan Erdem Yazdı… Şehit Pilot Ali Tekin Ve Orhangazi’nin Vefasızlıkları

Orhangazi’li olan pek çok

Orhangazi’li olan pek çok insan Ali Tekin okulunu duymuş ve yanından illa geçmiştir.

Gölün güney yakasından yolculuk yapanlar bilirler ve görürler Çünkü Şehidimizin kabrinin yanından geçerler. Hatta Bursa severler derneğine rehberlik yaparken bir anektot olarak 27 mayıs darbe sürecinde yaşanan olaylardan bir derleme yapmıştım…

Bilmeyenler için Şehit Ali TEKIN’i tanıtalım…

 

Peki kimdi Ali TEKİN ?

Ali Tekin, 1921 yılında Bursa’nın Orhangazi ilçesinin Sölöz köyü’ nde doğmuştur. Bir çiftçi olan babasının adı Ahmet, annesinin adı Veliye’dir.

İlkokulu köyünde, ortaokulu Bursa’da okuyan Ali Tekin 1939 yılında Işıklar Askeri Lisesi’ne girerek Silahlı Kuvvetlere ilk adımını atmıştır.

1939 yılında, 2. Dünya Savaşı’nın başlaması nedeniyle Işıklar Askeri Lisesi’ni 2 yılda tamamlamış Kara Harp Okulu’nu bitirerek 30 Ağustos 1943 tarihinde Asteğmen rütbesiyle Türk Silahlı Kuvvetleri’ne katılmıştır.

Mart 1944-Ocak 1946 tarihleri arasında pilotaj eğitimi için gönderildiği Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitimini başarıyla tamamlayıp pilot olarak yurda dönmüş

Balıkesir 9. Tayyare alayında kanıtladığı üstün yetenekleri dolayısıyla Türkiye’ye ilk defa verilecek olan jet uçaklarında öğretmenlik yapmak üzere seçilmiş ve Ekim 1950’de tekrar ABD’ne gönderilmiştir. Yurda döndüğü Haziran 1951’de Türk Hava Kuvvetleri için bir taraftan jet uçakları için pilot yetiştirirken diğer taraftan akro-tim (akrobasi timi) ve atış timlerinde fevkalade sonuçlar alıyordu. Nitekim 1954 ve 1955 yıllarında NATO içerisinde yapılan atış bombardıman müsabakalarında üstün dereceler elde etmiş, liderliğini yaptığı akro-timle NATO ülkelerinde gösterilere katılmış; Fiat fabrikalarının yaptığı G-91 uçağının ilk uçuş tecrübeleri için NATO ülkelerinden seçilen birkaç pilottan biri olarak G-91 uçağının geliştirilmesinde katkılarda bulunmuş; uluslararası üne sahip müstesna bir pilot ve fevkalade bir insandı.

7 Ocak 1050’de Pembe Özaydın ile evlenen Ali Tekin’in biri kız, biri erkek olmak üzere iki çocuğu olmuştur.

1952’de yüzbaşı olan Ali Tekin, 1956’da NATO ülkeleri Hava Kuvvetleri’nde eğitimin standardizasyonunu sağlamakla görevli olarak ATAG Filosu’na atanmış ancak kısa bir süre sonra Şubat 1957’de Münih’te Fürstenfeldbruck üssünde, görev başında geçirdiği bir böbrek krizi sonucu hastaneye yatırılmış. Bütün çabalara rağmen kurtarılamamış ve 16 Ekim 1957’de vefat etmiştir.

36 yıllık kısa yaşamı içerisinde sağladığı başarıları, çevresinde oluşturduğu sevgi, saygı ve hayranlığı geride bırakarak yaşama veda etmiştir.

Bu kahraman pilotumuzun rahatsızlığının uçuştan meydana geldiği raporunun sağlık kurulunca tasdik edilmesinden sonra, havacılık adına şehit olduğu onaylanmıştır. Mezarının durumu bakımsızlığı içler acısıdır. Yoldan gelen geçene karşı bakımsızlığından şahsen ben utanıyorum. Türk hava tarihinde ender isimlerden Binbaşı Ali Tekin’e vefa borcumuz onun adını yaşatmakla olur.

Türk Havacılığına sağladığı katkılar unutulmasada kabri yol üzerinde olmasına rağmen atıl bir vaziyette olması yanında ilçemizde hiç bir katma değer sağlamadan fikir ve yazı çalmak ile meşhur zevatlar yine sosyal medya hırsızlığı yaparak yazılarımızdan ve fikirlerinizden izinsiz kesme kırma yaparak ilçemizi şehir dışında düşürdükleri durumdan habersizler.

Fikir ve kültürel hırsızlık suç olması yanında bir vijdansızlıktır. Suratında eşşek derisi olan bu kişileri kamuoyunun vijdanına havale ediyorum…

Şehit Hava pilot Binbaşı Ali Tekin’in hayatı bir film olması gerekirken unutulup gitmesine göz yumuluyor.

İlçemizde daha adını duyuramadığımız isimsiz kahramanlar var. Kurtuluş savaşı yıllarından yeni çıkmış bir millet kendi aralarında topladıkları para ile devlete savaş gemisi,Savaş uçağı almak için yardım kampanyaları ile devletinin yanında duruyordu. Teknofest gibi oluşumlar yoktu. Yokluk döneminde fabrikalar kuran devlet millet Elele iştirakleri ile uğraşan milletimiz. Bunun yanında bu uçakları kullanacak asker, pilot, deneyimli bireyler yetiştirmek için çaba sarf ediyordu. İşte böyle eğitim faaliyetlerinde şehit olan Binbaşı Ali Tekin’in ruhu şad olsun…

Hv. Plt. Bnb. Ali Tekin uçuşun aşk için yapıldığı sürece zirveye ulaşmanın mümkün olduğunu gösteren efsane bir pilottur.

 

İlhan Erdem