Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İznik-Gemlik-Mudanya! ‘Bursa’ya tedirgin eden deprem uyarısı! ‘7.1’

Marmara Denizi’nin altından geçen iki ana faya “deprem çifti” başlığıyla dikkat çeken Deprem Bilimci Prof. Dr. Osman Bektaş, “Gemlik Körfezi ve Bursa önümüzdeki günlerde 7 veya 7.1 büyüklüğünde depremle sarsılır.” dedi.

Marmara Denizi'nin altından geçen

Marmara Denizi’nin altından geçen fayın kuzey ve güney olarak iki kola ayrıldığı bilgisini paylaşan Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şerif Barış, “Sürekli İstanbul’a odaklı konuşulması da üzücü. Güney Marmara’da, Bursa, Balıkesir ve Yalova’yı çok ciddi etkileyecek faylar bulunuyor ve güney segmentteki stres birikiminin ciddi olarak ele alınması gerekir” dedi.

FIRTINA DEĞİL

Gemlik, Mudanya ve İznik’in de ciddi risk altında olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Barış, “Deprem etkinliğinin artması deprem fırtınası değildir. Deprem fırtınası kısa bir sürede yüzlerce binlerce deprem olması demektir. Ciddi risk altında olan bölgelerde yapılması gerekenler öncelikle riski azaltacak hazırlık çalışmaları, deprem öncesi her kurum, şirket ve vatandaşı evlerinde, binalarında alacakları önlemlerle deprem sırası ve sonrasında nasıl doğru davranacaklarını öğrenecekleri eğitimlerden geçmesi gerekir” diye konuştu.

Türkiye, 6 Şubat 2023 günü adeta cehennemi yaşamıştı.

SİSMİK BOŞLUK VAR

Prof. Dr. Ahmet Ercan (Deprem Bilimci)

“Olası Marmara depremi açısından baktığımızda küçük ve orta boyutlu depremler güney kol dediğimiz hat ve bölgelerde olmaya başladı. Kuzey Anadolu Fay Hattının güneydeki kollarından biri Gemlik’ten batıya doğru uzanıyor. Bu kolda son iki ayda 3 deprem oldu. En güney kol ise Pamukova, Yenişehir, Bursa, Manyas, Uluabat Gölü üzerinden Gönen ve Edremit Körfezine doğru iniyor. Güney kol dediğimiz hatta gerginlik birikiyor. Küçük depremler, güney koldaki gerilmenin ciddiyetle üzerinde durulmasına işaretçi. Kaldı ki, Yenice, Altınoluk arasında sismik boşluk var. Bu bölgede 6.8 ile 7.4 arasında bir deprem yaşanabilir. Balıkesir’den geçen kollar bu kent için ciddi risk oluşturuyor. Güney Marmara gergin ve çok dikkatle takip edilmeli.”

 

RİSK DAHA YÜKSEK

 

Prof. Dr. Osman Bektaş (Deprem Bilimci)

“Marmara Denizi’nin altından geçen iki ana kol var. Biri kuzeyden, diğeri güneyden ilerliyor. Güney ve kuzey kollar arasında stres transferi söz konusu. Tarihsel dağılıma kuzey ve güney kol için ‘ardışık deprem çifti’ dikkat çekiyor. Bursa, Balıkesir ve Çanakkale çevresini etkileyecek büyük deprem riski daha yüksek. 1999′ depremlerinde fayın İzmit ve Düzce segmentleri kırıldı. Deprem bu kez güney segmente atlayabilir. Güney kolda depremsellik riski oldukça artmış durumda. Depremin büyüklüğü 7 veya 7.1 olabilir. 1967 Mudurnu Vadisinde olan deprem batıya doğru göç ederse Gemlik Körfezi, Bursa, Çanakkale, Balıkesir hattı önümüzdeki günlerde depremle sarsılır.”