Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
thumbnail-Cargill-23-Nisan-2024-160x600
thumbnail-Cargill-23-Nisan-2024-160x600

İznik gölü için yeni tehlike! Çekilmenin bu yaz artmasından endişe ediliyor…

Türkiye’nin 5. Marmara bölgesinin ise en büyük gölü olan İznik gölünde yaşanan çekilme halen devam ediyor. Geride kalan kış mevsiminde yeterli kar yağışların olmaması nedeniyle önümüzde ki yaz gölün daha da çekilmesi düşünülürken, İznik gölü ile ilgili takibini sürdüren Bursada bugüne konuşan vatandaşlar yetkililerin geç kalınmadan müdahale etmesini istiyor.

Türkiye’nin 5. Marmara bölgesinin

Yaklaşık 10 yıldır yağış yetersizliği başta olmak üzere birden fazla sebebe bağlı olarak çekilmesinin günden güne artığı İznik gölünde bu durum son zamanlarda artık korkutucu boyuta ulaşmış durumda.

default

İznik gölünün hemen yanında bulunan ve özellikle bahar ile yaz dönemlerinde çok sayıda misafiri ağırlayan piknik alanına gelen vatandaşlar, İznik gölünde yaşanan çekilme hakkında yaptığı açıklamalarda durumun gün geçtikçe daha da kötüye gideceğini söyleyip bir an önce çekilmenin durdurulması gerektiği konusunda çalışmalar yapılması gerektiğini söylüyorlar.

default

Bir vatandaş yaptığı açıklamada gölün çekilmesini mevsim şartlarının yanı sıra gölden su çeken işletmelerin sebep olmasına bağlarken, satıldığını söylediği göl suyunun artık o firmalara verilmemesi gerektiğini ifade ediyor.

Bir diğer vatandaş ise İznik gölünün sadece bir noktadan değil göl çevresinin tüm noktalarından çekilmeye devam ettiğini vurgulayıp, ‘’gelecekte çocuklarımıza bırakacak bir gölümüz olmayacak’’  diyerek üzüntüsünü dile getiriyor.

default

İznik gölünün Orhangazi sahilinde bulunan ve geçtiğimiz yıllarda İznik ile Orhangazi arasında yolcu taşımacılığı yapan yolcu feribotunun bağlı olduğu iskelenin yaşanan çekilme nedeniyle artık tamamına yakını karada kalırken, göl kenarına giden ziyaretçiler  yaşanması muhtemel bir çevre felaketinin  geç kalınmadan önüne geçilmesi gerektiğini söylüyor.

 

default
default