Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kreş Ve Özel Anaokulu Fiyatları Hem İşletmecileri Hemde Velileri Zorluyor

Orhangazi’de  kreş ve anaokulu

Orhangazi’de  kreş ve anaokulu fiyatlarının büyük oranda artış gösterdiği bu dönemde, kreş-anaokulu işletmecileri yükselişin maliyetlerdeki artıştan kaynaklı olduğunu ifade ederken, aileler de söz konusu fiyat yükselişleri karşısında bütçelerinin zorladığını ifade ediyor.

Bursa'da kreş ve anaokulu fiyatları kâbusa dönüştü

 

Kreş fiyatlarının geçen yıl 1.500-4000 civarında değişirken bu yıl ortalama aylık 7 bin liradan başladığı ve eğitim kurumunun niteliğine bağlı olarak 15 bin liraya kadar çıkabildiğini görebilirsiniz. Bu rakamlara yaşadığı yerin konumu uzak olan öğrenciler için  servis ücreti de dahil olduğunda maliyetler daha da artıyor.

“KREŞE KAYIT YAPTIRMAK ZOR BİR KARAR HALİNE GELDİ”

Çocuğunu  kreşe kayıt yaptıran aileler ise artan fiyatların bütçelerini etkilediğini ve zorlandıklarını ifade ediyor. Özellikle asgari ücretle geçinen aileler, tek bir çocuk için bile kreş-anaokulu maliyetini karşılamakta güçlük çekiyor. Bu durum, bazı ailelerin çocuklarını kreşe kayıt yaptırmak istememelerine neden oldu.

“AİLELER EĞİTİM İÇİN ÇÖZÜM ARAYIŞINDA”

Kreş- anaokulu işletmecileri maaliyetlerdeki artışlardan kaynaklı fiyatların yükseldiğini savunurken kayıt talebinde düşüş yaşandığını belirtiyor.  Ancak ilginç bir şekilde, kreşlere olan talepte düşüş yaşandığına dair bildiriler varken, bazı işletmeciler fiyatların yükselmesine rağmen talepte artış olduğunu söylüyor. Çalışan anne ebeveynlerin kayıtlar dolmadan kayıt ettirebilmek için mecburen acele davrandığını söyleyen yerler de var. Fakat sonuç olarak kreş fiyatlarındaki yükseliş aile bütçelerini olumsuz yönde etkiliyor ve bazı aileler için çocuklarını kreşe kayıt yaptırmak zor bir karar hâline geldi.

“ASGARİ ÜCRETLE GEÇİNEN BİRİ KESİNLİKLE GÖNDEREMEZ”

Üç kızı olduğunu söyleyen bir  vatandaş “Üç kızım var ve yaşları sırayla 3, 6 ve 9. Son dönemde kreş fiyatlarının yükselmesi gerçekten zorlayıcı bir durum oluşturdu. Geçen yıl, ortanca ve küçük kızımı aynı anda kreşe göndermemiz mümkün olmuştu ve bu aile bütçemizi fazla etkilememişti. Şimdi tekrar küçük kızımı kreşe yazdırmak zorundayız.  Tek bir çocuğumu gönderecek olmama rağmen mali açıdan ciddi bir yük arttı. Asgari ücretle geçinen biri için, bu durum gerçekten zorlayıcı. Sadece bir çocuklarını bile göndermeleri imkânsız hale geldi” diye konuştu.

 

 

“ARTIK İŞİMİZİ GÜCÜMÜZÜ BIRAKIP ÇOCUKLA BERABERİZ”

Kreş fiyatlarının yüksek olmasından dolayı çocuğunu kayıt edemeyeceğini söyleyen diğer vatandaş ise “İki kızım var. Biri 10 diğeri 4 yaşında. Küçük kızımı kreşe kayıt yaptırmak istiyoruz fakat biraz araştırma yaptık. Maliyetler çok yüksek. Daha uygun olan semtlere de bakınca evimize çok uzak kalıyor. Bu sefer de servis parası ödeyeceğiz. Vay halimize, artık eşim de ben de çalışmayıp gün boyunca çocukla birlikte vakit geçireceğiz” ifadelerini kullandı.