Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
thumbnail-160x600

Liman-İş’ten basın açıklaması: Borusan Port yönetimi Anayasayı ve kanunları tanımaz bir hale gelmiştir

Gemlik Port işçilerinin Liman-İş’te örgütlenme girişimleri üzerine yaşanan işten çıkarma, baskı ve yetki gaspına karşı işçiler gerçekleştirilen basın açıklamasında, “Borusan Port yönetimi Anayasayı ve kanunları tanımaz bir hale gelmiş ve çalışan dört işçiyi sendikaya üye oldukları ve limanda çalışan diğer işçilere de gözdağı vermek için iş akidlerini haksız bir şekilde fesih etmiş ve işten atmıştır” ifadelerine yer verdi.

Gemlik Port işçilerinin Liman-İş'te

Gemlik Port işçilerinin Liman-İş’te örgütlenme girişimleri üzerine yaşanan işten çıkarma, baskı ve yetki gaspına karşı işçiler gerçekleştirilen basın açıklaması gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen basın açıklamasına çok sayıda işçi ve sendika üyleri dışında İYİ Parti Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu‘da katılım gösterdi.

Liman-İş Sendikası işçileri tarafından yapılan açıklama şöyle;

Geçtiğimiz mart ayı başlarında Bursa ili, Gemlik ilçesinde bulunan Borusan Grup’a ait Borusan Port limanında çalışan işçiler, anayasal hak olan (Anayasanın 51. Maddesi) sendikaya üye olma haklarını kullanarak Liman-İş sendikasına üye olmuşlardır ve kısa bir süre içinde Borusan Port limanında çalışan işçilerin %85’i üyelik işlemlerini tamamlamışlardır.

Bu süreçten sonra çalışanlarını; bir çok hukuksuz, yasal olmayan standart altı şartlarda ve piyasanın altında ücretlerle köle düzeninde çalıştıran Borusan Port yönetimi Anayasayı ve kanunları tanımaz bir hale gelmiş ve çalışan dört işçiyi sendikaya üye oldukları ve limanda çalışan diğer işçilere de gözdağı vermek için iş akidlerini haksız bir şekilde fesih etmiş ve işten atmıştır.

Limanda çalışan diğer işçiler, bu hukuksuz ve yasal olmayan, insan onuruna yakışmayan çalışma koşullarına, emeklerinin karşılığını alabilmek ve anayasal haklarını kullandılar diye işten atılan dört arkadaşına destek verebilmek için Borusan Port limanında 21 Mart 2024 tarihinde saat 15:00’ten başlayarak çalışmama haklarını kullanmışlardır.

Ülkemizin de 1952 ve 1992 yıllarında taraf olup onayladığı ILO 87 ve ILO 98 sayılı sözleşmeler gereğince limanda çalışmama haklarını sürdüren işçiler bu süreçte liman yönetimi tarafından defalarca haksız ve hukuksuz bir şekilde tehdit edildiler. Anayasanın 90. Maddesinin de belirttiği gibi Türkiye Cumhuriyetinin imzalamış olduğu uluslararası sözleşmeler ulusal kanun hükmündedir. Her hangi bir itilafta bu hükümler tartışılamaz ve anayasa mahkemesine taşınamaz.

İşveren bu yukarıda saydığımız hukuksuzluklara ve kanunsuzluklara 24 Mart 2024 günü akşamı limana çevik kuvvet ekiplerini çağırarak bir yenisini daha eklemiştir. Bu olayların başından beri haklarının bilincinde olan, emeklerinin karşılığını ve insan onuruna yakışır bir şekilde çalışma şartlarının oluşmasını isteyen liman işçileri, uğradıkları tehdit, baskı, kanunsuzluk ve hukuksuzluğa boyun eğmeden, dimdik bir duruş sergilemişlerdir.