Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
thumbnail-160x600

Necati Güneş ” Her geçen gün sayının artması bizleri ürkütüyor”

Milliyetçi Hareket Partisi Orhangazi

Milliyetçi Hareket Partisi Orhangazi İlçe başkanı Necati Güneş Corona virüs gündemine dair açıklamalarda bulundu.

 

Güneş açıklamasında : Milliyetçi Hareket Partisi Orhangazi İlçe Teşkilatı olarak uyarılarımızı her zaman yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Ne yazık ki Orhangazi’de her geçen gün artan Yeni tip koronavirüs (Covid-19) pozitif vaka sayısı daha sıkı tedbirlerin alınmasını mecbur kılmaktadır.
Sağlıkçılarımızın dahi yakalandığı bu virüs ile Orhangazi Sağlık Bakanlığı verilerinde Hayat eve sığar uygulamasında da “Enfekte yoğunluğunun orta olduğu bölge” olarak yer alması da daha fazla tedbirler alınması gerektiğini göstermektedir.
Açıklanan pozitif vakalarının yanında şüpheli görünen hastaların evlerine yollanarak karantinada olması da Orhangazi için büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Fabrikalarda çalışan ablalarımızın-bacılarımızın hastalığa yakalanıp evlerinde karantina altında tutulduklarını biliyoruz ve bu daha büyük tehlike yaratmaktadır. Oysa ki evlerine yollamak yerine bu iş için en müsait alanlardan birisi olan Orhangazispor tesislerinde şüpheli kişiler karantina altına alınabilirler ve aileleri de hastalıktan korunmuş olurlar. Çünkü evde diğer fertlere bulaşma riski daha yüksektir. Bu çağrımızı başta Orhangazi kaymakamımız olmak üzere belediye başkanımız ve sağlık müdürü ile ilçe hıfzı sıhha kuruluna bir kez daha yapıyoruz.
Bir önemli tehlike ise yaklaşan Ramazan ayında pide kuyruklarında yaşanacaktır. Mübarek ramazan ayına sayılı günler kala ne yazık ki Orhangazi’de pide kuyrukları ile ilgili bir karar alınmamasını üzüntü ile karşılamaktayız. Günler öncesinden alınacak ve açıklanacak tedbir hem fırıncı esnafımız hem halkımız için daha sağlıklı bir karar olacaktır.
24 Nisan’da başlayacak ramazan ayı öncesi yetkili ilçe kurulları acilen toplanmalı ve gerekli kararları almalıdırlar. Özellikle sosyal mesafenin hiçe sayılacağı sıcak pide kuyruklarına acil çözüm bulunmalı ve karar alınmalıdır. İftar önü sıcak pide için fırınlarda kalabalıklaşma olmamalı. Sıcak pide satışı tümüyle önlenip; soğuk ve paketlenmiş olarak satışa arz edilebilir. Marketlerde ramazan alışverişi için yakın temas ve toplulaşma oluşturulmamalıdır.
Her sene pide sebebiyle büyük sıkıntı yaşıyoruz. Vatandaş, dumanı tüten pide istiyor. Oluşan kuyruklarda açlığın da etkisiyle kavga çıkıyor, istenilmeyen olaylar vuku buluyor. Ne tuttuğumuz oruçtan bir lezzet alıyoruz ne de ibadetimizden. Bu sene virüs belası yüzünden rahat edebiliriz. Zaten, sosyal mesafe kuralına sürekli dikkat çekiliyor. Ramazan dolayısıyla pide kuyruklarında sıkıntı yaşanıyor ve bu konuda Orhangazi’de yetkililer acil çözüm bulmak zorundadırlar.
Bir diğer sıkıntı da iki haftadır sokaklarda kurulup sosyal mesafe kuralının hiçe sayıldığı Pazar yeri konusudur. Mevcut kapalı alanda kurularak gerekli tedbirler alınarak kurulabilirdi. Ama ne yazık ki şuan cadde ve sokaklarda kurulan Orhangazi pazarı tehlikeye daha büyük davetiye çıkarmaktadır. Bu yanlış uygulamadan vazgeçilmelidir. İçeride gerekli önlemler alına bilirdi. Üç katı komple Sebzeye dönüştürebilir idi ama Zaten konfeksiyon yok pazarda. Zaten konfeksiyon yok pazarda. Dışarıda da öyle olmamalıydı ve Tek yönlü pazar olmalıydı Karşılıklı tezgah değil.
Son olarak yerel yönetim konusunda da bir çağrıda bulunmak isterim. Daha sık bizlerle istişare yapılmalı ve fikirlerimiz alınmalıdır. Önceden hiç olmazsa meclis toplantıları öncesi gurup toplantılarında fikirlerimizi iletebiliyor halkımızdan gelen talepleri iletebiliyor ve ilçe adına istişareler yapabiliyorduk. Ancak Meclis yok gurup toplantıları yok belediye başkanı bizimle hiç istişare etmiyor ne yazık ki. bu da çözüm bulunması gereken konuları sekteye uğratan bir durumdur. Umarız bu konuda gerekli adım atılır.
İleri de daha büyük sorunlar yaşanmaması adına bu yüzden bir öneride şimdiden bulunuyor ve tedbirlerin alınması gerektiğini söylüyoruz. O zaman yaşanacak hadiseleri şimdiden söylüyorum; Orhangazi kaymakamlığı bu konuyu masaya yatırabilir, değerlendirebilir. Ya da bu konuya dair bir şeyler yapılabilir. Yapılan yardımlar da olduğu gibi pide konusunda da ihtiyaç vefa gurubu aracılığı ile ağlanmalıdır. Yine de takdir vefa gurubunundur.ifadelerini kullandı.