Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Orhangazi belediyesi yeni dönem ilk meclisi toplandı!

Orhangazi Belediyesi Belediye Meclisi, 31 Mart 2024 yerel seçimlerinin ardından ilk toplantısını gerçekleştirdi. Bu kapsamda Nisan ayı meclis toplantısı yapıldı. Toplantı, Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın Başkanlığında saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması ve duaların ardından Belediye meclis salonunda gerçekleştirildi. Nisan ayı meclis toplantısının ilk oturumunda 10 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı.

Orhangazi Belediyesi Belediye Meclisi,

Orhangazi Belediyesi Nisan ayı meclis toplantısının ilk gündem maddesi olan Meclis Başkan Vekili, Meclis 2. Başkan Vekili ve Kâtip Üyeleri Seçimi gizli oylama ile yapıldı. Buna göre Meclis Başkan Vekili olarak Ergül Aydın, 2. Başkan Vekili olarak Ayhan Keskin seçildi. Kâtip Üyeler ise Asil olarak F. Zehra Höcük Sürücü ile Hayati Peker, Yedek üye ise Adnan Atilla ile Süleyman Turan oldu. Nisan ayı meclis gündeminin 2. Maddesi Encümen üyelerinin seçimi ve Encümen toplantı günü tespiti gizli oylama ile yapıldı. Oylama sonucunda Fevzi Yılmaz ile Veysel Fidan seçildi. Gündemin 3. Maddesi Meclis toplantı günü, tatil ayının tespiti, meclis toplantılarının kaydedilmesi ve toplantı gündemin meclis üyelerine elektronik posta ile gönderilmesi maddesi oldu. Oylama sonucu Meclis toplantısı her ayın ilk Perşembe günü olması ve Ağustos ayının tatil olması kararı alındı.

İlk Meclis toplantısında Komisyonlar seçildi.

 

Yeni dönemin ilk toplantısı olan Nisan ayı meclis toplantısında açık oylama ile komisyonlara seçilen üyeler şu şekilde belirlendi:

 

İmar Komisyonu üyeleri: Cumhur İttifakı Meclis Üyeleri Abdürrahim Akçay, Kemal Erdağı ile CHP meclis üyesi Mustafa Kaya.

 

Plan ve Bütçe Komisyonu Üyeleri: Cumhur İttifakı Meclis Üyeleri Ergün Aydın, Ayhan Keskin, CHP meclis üyesi Zeki Öztürk.

 

Gündemin 5. Maddesi İhtisas komisyonları kurulması, komisyon üye sayısı ve üyelerin belirlenmesi oylandı. Oylamaya göre üye sayısının 3 olması oy çokluğu ile kabul edildi. İşte ihtisas komisyonları:

 

Hukuk Komisyonu Üyeleri: Cumhur İttifakı Meclis Üyeleri Alperen Aydın, Adnan Atilla, CHP meclis üyesi Tarık Çiftçi.

 

Ulaştırma Komisyonu üyeleri: Cumhur İttifakı Meclis üyeleri Abdürrahim Akçay, Süleyman Turan, CHP meclis üyesi Ersin Gezgin.

 

Sosyal Faaliyetler ve Eğitim Komisyonu: Cumhur İttifakı meclis üyeleri Adnan Atilla, F.Zehra Höcük Sürücü, CHP meclis üyesi Savaş Kazanasmaz.

 

Çevre ve Sağlık Komisyonu üyeleri: Cumhur İttifakı Meclis üyeleri Hayati Peker, İbrahim Altuntaş, CHP meclis üyesi Muhammed Cengiz.

Uyuşturucu ve Madde Bağımlılığı ile Mücadele Komisyonu üyeleri: Cumhur İttifakı Meclis Üyeleri İbrahim Altuntaş, Alperen Aydın, CHP meclis üyesi Sayim Yeşil.

 

Kadın ve Gençlik Komisyonu Üyeleri: Cumhur İttifakı meclis üyeleri F. Zehra Höcük Sürücü, Hayati Peker, CHP meclis üyesi Hatice Erdem.

 

Gündemin 6. Maddesi Bursa ili Belediyeler birliğine üye seçimi açık oylama ile gerçekleştirildi. Oylama sonucunda ise Cumhur İttifakı Meclis üyeleri Asil olarak Alperen Aydın ile Abdullah Çelebi seçilirken, Yedek olarak F.Zehra Höcük Sürücü oldu. Nisan ayı meclis toplantısının 7. Gündem maddesi Bursa Kültür, Turizm ve Tanıtma birliğine üye seçimi açık oylama ile gerçekleştirildi. Oylama sonucunda ise Asil üyeler Abdullah Çelebi, Fatma Zehra Höcük Sürücü, Yedek üye Alperen Aydın seçildi. Komisyon üyeleri bu şekilde belirlenirken, gündemin 8. Maddesi Belediyenin hesapları, Belediyelere verilen payların Belediye vergi ve resimleri hükmünde olduğuna dair 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 15. maddesinin son bendinde “Belediye proje karşılığı borçlanma yoluyla elde ettiği gelirleri, şartlı bağışlar ve Kamu hizmetlerinde fiilen kullanılan malları ile Belediye tarafından tahsil edilen vergi, resim ve harç gelirleri haczedilemez.’ hükümlerinden hareketle oylama gerçekleştirildi.

2023 Yılı Faaliyet Raporu Onaylandı.

Orhangazi Belediyesi Nisan ayı meclis toplantısının son gündem maddesi olan 2023 yılı Faaliyet Raporu gündem maddesi ele alındı. Faaliyet raporu yasa gereği meclis Birinci Başkanvekili Ergül Aydın Başkanlığında görüşüldü. Yeni dönemin ilk meclis toplantısının son gündem maddesi olan Faaliyet raporu oylanarak onaylandı.

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, Yeni dönemde seçilen Tüm meclis üyesi arkadaşlarımı tebrik ediyor, Orhangazi için yapacağımız her türlü hizmetlerde görevlerinde başarılar diliyorum temennisinde bulunarak oturuma son verdi.