Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Orhangazi Esnaf odasından, esnaf kredi faiz artışlarına sert tepki! ‘Esnaf kredi sistemi amacının dışına çıkmıştır’

Esnaf kredi ve kefalet kooperatifleri aracılığıyla esnaflara kullandırılan Hazine destekli kredi faiz oranlarının yüzde yüze yakın artışla yükseltilmesine ülke genelinde tepkiler çoğalırken, Orhangazi esnaf odası başkanı Turgay Durmuş yaptığı açıklama ile faiz artışlarının esnaflar için büyük bir darbe olduğunu, esnafların bu krediler sayesinde ayakta durduklarını bu yüzden ise faiz oranlarının yeniden güncellenmesi gerektiğini söyledi.

Esnaf kredi ve kefalet

Türkiye’de esnafların ticari çalışmalarına destek olunması amacıyla, Esnaf sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifleri aracılığı ile kullandırılan kredilerin faizlerine geçtiğimiz gün yüksek oranda zam yapıldı. Üstelik değişen kredi faiz oranları kredi taksitleri devam eden kredileride kapsarken,  esnafların bağlı oldukları esnaf odaları tarafından yapılan yüzde yüzlük faiz artışına tepkiler gelmeye başladı.

Bursa’da Orhangazi  ilçesinin esnaf odası başkanı Turgay  açıklama yaparak faiz artışlarına tepki gösterdi.

Turgay Durmuş ;  ‘Esnaf kredi sistemi amacının dışına çıkmıştır’

Ekonomik olarak zorlu günler yaşadığımız şu zaman da devletimiz kamu da bazı tasarruf tedbirleri aldı, ama anlaşılan bu faiz artışları ile en büyük tasarrufu esnafımızın üzerinden yapacak, esnafımız zaten bu kredileri hazine destekli olduğu ve uygun ödeme şartları, faizleri olduğu için tercih ediyordu, zaten esnaf kredi kefalet kooperatiflerinin kurulma amacıyda buydu, ancak ne yazık ki bu faiz artışları ile esnaf kredi sistemi amacının dışına çıkmıştır, esnaftan tasarruf olmaz,  Bursa’da yaklaşık 13 bin esnaf Orhangazi’de ise 4 bin esnaf var bu esnafların yarısından fazlası bu krediler ile ayakta duruyor şimdi bu esnaf nasıl yapacak ödeyeceği taksitlere de fark konuldu hem de büyük oranda, odamıza üye esnaflar duruma büyük tepki veriyor, kimse kabul etmiyor, bizde bu yüzden esnaflarımızdan topladığımız dilekçelerini  ilgili kurumlara vereceğiz ve  bunun takipçisi olacağız” dedi.

Birlik başkanı Abdülkadir Akgül  bu yalnışı düzeltmek için adım atmalı

TESKOMB genel başkanı  ve aynı zamanda AK Parti Tokat Milletvekili Abdülkadir Akgül’e buradan açık bir şekilde çağrı yapıyoruz, esnafımıza büyük bir darbe vurulan bu karardan acilen vazgeçilmesi için gerekeni yapmalı.

Bir tepkide Gemlik esnaf odası başkanı Beki’den  “Ülkemizin ekonomisini küçük esnaf mı düzeltecek, faiz artırımı uygulaması esnafımıza kepenk kapattırır”

Gemlik Esnaf ev Sanatkârlar Odası başkanı İsmail Beki, Hazine ve Maliye Bakanlığının almış olduğu karar göre Halkbank aracılığı ile esnaflarımızın esnaf kefalet kredi kooperatifinden çekmiş oldukları kredilerin faiz oranlarında artış yapılarak, daha önce çekilen ve kredi borcu devam eden esnaflarımızın borçlarında %120 oranında faiz artışına sebep olmuş olup esnafımızın borcu iyice artmıştır. Bu durum esnafımıza kepenk kapattırır” dedi.
Beki yaptığı açıklamada, “Maliye Bakanlığının almış olduğu karar ile yapılan faiz artışlar içinde bulunduğumuz ekonomik durumu düzeltmez ve enflasyonu düşürmeyecek olup daha da çok yükselmesine sebep olacak. Esnafımızın sırtına iki kat daha yük binecek. Böylelikle de esnafımız borcunu ödeyemeyecek işleri günden güne iyice bozulacak batma noktasına gelerek tüm düzenleri altüst olacaktır” dedi. Beki, “yükseltilen faiz oranları esnafımıza çok ağır bir yük getirmiş olup bu uygulamanın tekrar gözden geçirilmesi ve durdurulması elzemdir ülkemizin ekonomik olarak içinde bulunmuş olduğu zor dönem esnafımızı zaten iyice zora sokmuş bulunmaktadır ülkemiz tarihinde ilk kez böyle bir uygulama yapılarak esnaf kredi borçlarına geriye dönük faiz işletilmiş olup toplum olarak bu bizim ahlak ve hukuk anlayışımıza sığmamaktadır” ifadelerini kullandı.