Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
thumbnail-160x600

Orhangazi’de çocuklar, Gazzeli çocuklar için uçurtma uçurdu

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Orhangazi Temsilciliği Hanımlar Komisyonu, İznik gölü Orhangazi mesire alanında Filistin temalı bir uçurtma etkinliği düzenledi. Etkinlikte, Filistin’de yaşanan zulümlere dikkat çekmek amacıyla ortaokul öğrencileri tarafından bir basın açıklaması yapıldı. Ortaokul öğrencileri, Filistin bayrakları ve özgürlük mesajlarıyla süslenmiş uçurtmalarını gökyüzüne salarken, Filistin’deki kardeşlerinin yaşadığı zorluklara dikkat çeken bir açıklama yaptılar.

Anadolu Gençlik Derneği (AGD)

Bir öğrenci yaptığı konuşmada şunları ifade etti:“Bir çocuk olarak kendimi Filistinli bir çocuğun yerine koyuyor ve diyorum ki:Ben Filistinli çocuk! Filistin’de doğdum, Filistin’de büyüdüm. Doğduğum gün tanıştım savaşla. Doğduğum gün tanıştım bomba sesleriyle. Ve doğduğum gün tanışamadım annemle. Doğduğum gün doğduğum hastane bombalanmış da ben kurtulmuşum annem ise şehit. Asıl kurtulan ben miydim yoksa annem mi…?Ben Filistinli çocuk! Oyuncak nedir bilmedim. Arkadaşlarımla şehitçilik oynadık. Her gün birimiz şehit olduk; Hem oyunda hem gerçek hayatta… Okulum var mı yok mu bilmiyorum. Çünkü bombalar okullara da düşüyor ve biz okulsuz kalıyoruz.Ben Filistinli çocuk! Doğduğu günden beri annesiz çocuk! Doğduğu günden beri vatansız bırakılmaya çalışılan çocuk. Ne suçum vardı ki benim? Ne suçu vardı ki annemin? Ne suçumuz var da böyle saldırıyorlar bize? Ve siz Ey Müslümanlar! Ne suçumuz var ki sessiz kaldınız bize? Dualarınızda yer vermeye bile vakit ayıramadınız mı bize? Durumumuzdan haberdar değil misiniz? Yoksa sizi de mi esir aldılar, sizin şehirlerinizi de mi bombaladılar da yardım edemediniz bize?Ben Filistinli çocuk! Gazze’nin umudu… Mescid-i Aksa’nın umudu… Şimdi tekrar kendim olarak söylüyorum: Ben Türkiyeli çocuk! Bu topraklardan Gazze’ye selam olsun. Buradan Mescid-i Aksa’mıza selam olsun. Mücadelemiz İslam içindir, Allah içindir. Filistin toprakları siyonizme mezar oluncaya kadar asla mücadeleyi bırakmayacağız. Bizim çocuklar olarak elimizden gelen sadece dua etmek ve bu zulmü duyurmaya çalışmak. Peki siz ey yetki sahipleri! Daha kaç çocuk öldükten sonra kınamalarınızı bırakıp icraata geçeceksiniz? Siz hiç, çocuklarınızın birkaç saat sonra şehit olacağını bilerek bileklerine bir mezar taşı gibi ismini yazdınız mı? Çocuk yüreklerimizle yetişkin yüreklere haykırıyoruz; Kudüs Filistin’in başkentidir ve İsrail’in başkenti de Tel Aviv değil cehennemin dibidir! Hepinizi saygıyla selamlıyorum. Es-Selamünaleyküm.”

AGD Orhangazi Temsilciliği Hanımlar Komisyonu Başkanı da etkinlikle ilgili kısa bir açıklama yaparak, gençlerin bu tür duyarlılıklara sahip olmasının ne kadar önemli olduğunu vurguladı. Başkan, “Ortaokullu çocuklarımızın Filistin’deki zulme karşı bu kadar duyarlı olmaları bizim için çok anlamlı. Gençlerimizin bu bilinci taşıması, geleceğimiz için umut verici” dedi.Göl mesire alanında yapılan etkinlik, katılımcılara anlamlı ve farkındalık dolu anlar yaşattı.

AGD Orhangazi Temsilciliği Hanımlar Komisyonu, bu tür etkinliklerin devam edeceğini belirterek, tüm halkı Filistin halkına destek olmaya davet etti.