Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Orhangazi’de ki araç sayısı nüfus ortalamasının üstünde! 

Her geçen yıl nüfus sayısının arttığı yaklaşık 85 bin nüfuslu  Bursa’nın Orhangazi ilçesinde 2023 yılı itibariyle ortalama  20 bin  olan araç sayısı 2024 yılı itibariye diğer yıllarda olduğu gibi artış göstererek yaklaşık 25 bine dayandı.  Nüfus ortalamasına göre araç sayısının çok fazla olduğu Orhangazi’de motosiklet kullanım oranında ki artışta geçtiğimiz yıllara göre dikkat çekiyor.

Her geçen yıl nüfus

Orhangazi’de neredeyse tüm cadde ve sokaklarda yoğun bir şekilde görülen trafik, ilçede ki otopark eksikliği nedeniyle zaman zaman zirveye çıkıyor, özellikle ana caddeler ve bu caddelere çıkan sokaklarda düzensiz park edilen araçlar geçişleri büyük ölçüde engellerken bu yüzden gün içinde polis ekiplerine çok sayıda ihbar gidiyor. Gün geçtikçe içinden çıkılmaz bir hale dönüşen bu sorun ise her yıl daha da artıyor.

Orhangazi ilçesinde yaşanan bu sorunun her geçen yıl artmasının bir diğer nedeni de trafikte ki araç sayısında ki yükseliş.

İlçede yaklaşık 17 bin trafiğe kayıtlı araç olurken, başka ilçe ve illere kayıtlı olarak kullanılan araçlar ile birlikte bu sayısı yaklaşık 25 bine dayanıyor. Geçtiğimiz yıl ortalama 20 bin olan bu sayının son bir yıl içinde yaklaşık 5 bin arttığı görülürken,   İlçede en fazla kullanılan araçların başında otomobil geliyor  2. sırada ise yine son yıllarda  kullanım sayısında artışı ile dikkat çeken motosiklet bulunuyor.

Orhangazi’nin yeni otoparklara ve trafik düzenlemesine ihtiyacı var

Orhangazi de araç sayısı ilçe nüfus ortalamasından fazla olması nedeniyle yaşanan oto park sorunu artık ilçenin şehir merkezinin en büyük sorunu hale geldi.  Park yoğunluğu nedeniyle insanlar araçlarını kaldırımlarının üzerine park etmek zorunda kalıp, park bulamayan sürücüler ise araçlarını uzun vadeli yol üzerine park ederek arkasından geçecek diğer araçları düşünmeyip diğer vatandaşların ulaşımı olumsuz etkileniyor.

Bu durumun yetkili kişiler tarafından çözüme kavuşulması beklenirken vatandaşlar şehir merkezi için ücretsiz otopark talebinde bulunuyor. İlçe de günden güne artan araç sayıları ve her gün kilitlenen trafiğe karşı çözüm çalışmaları başlatmayan yetkililere yönelik tepki gösteren vatandaşlar,  ilçe de ücretsiz otoparkın olmadığını ve bunun Orhangazi’ye çok ihtiyacı olduğunu vurguluyor.