Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Orhangazi’de Motosiklet Kazalarında Dikkat Çeken Artış…

Orhangazi’de son yıllarda motosiklet

Orhangazi’de son yıllarda motosiklet kullanım oranı geçtiğimiz yıllara göre artış gösterirken buna bağlı olarak ilçede motosiklet kaza sayılarında ki yükselişte dikkat çekti. Özellikle B sınıfı ehliyetlerin kullanabildiği  50 cc motosiklet sayısının gözle görünür boyutta artığı Orhangazi’de son 1 ay içinde 17 yaralanma ile sonuçlanan motosiklet kazası meydana geldi. Bu kazaların en büyük sebepleri arasında ise trafik kurallarının hiçe sayılması olurken, bu kurallar içinde en fazla hız ihlali yapılması sonucu yaşanan kazalar dikkat çekiyor.

Daha çok yaz  dönemlerinde cadde ve sokaklarda sıkça görmeye alışık olduğumuz motosikletlerin Orhangazi’deki sayısı ilçede nüfus oranına göre çok fazla olması dikkat çekiyor. 50 CC motosikletlere B sınıfı ehliyetin kullanma serbestliği getirilmesi sonrasında iyiden iyiye sayısının artığı Orhangazi’de son kayıtlara göre trafiğe kayıtlı 5 binin üzerinde motosiklet bulunuyor.

Sayı Artınca Kazalarda Çoğaldı

2023 yılı bahar dönemi ile birlikte sokaklarda her gün onlarca hatta yüzlerce motosiklet gördüğümüz Orhangazi’de bu artışlara doğru orantılı bir şekilde kaza sayılarında ki artışta dikkat çekmeye başladı. Özellikle son bir ayda 17 yaralanma ile sonuçlanan motosiklet kazasının yaşandığı Orhangazi’de bu sayılara her geçen gün yenileri eklenirken vatandaşlar bu durumdan tedirgin olduklarını dile getirerek, önlemlerin artmasını istiyorlar.

En Çok Hız Kuralı İhlal Ediliyor

Motosiklet kazalarındaki artış ile dikkat çeken Bursa’nın Orhangazi ilçesinde meydana gelen motosiklet kazalarına en çok hız ihlalinin sebep olduğu ön görülürken, yine diğer kuralların levha, şerit  ve araç takip mesafesi takip başta olmak üzere  tamamının tam anlamıyla bilinmeden trafikte seyreden motosikletlerin yaptığı kazalarda sebep olarak 2.sırada gösteriliyor.

İlçe Halkı Motosikletlere Karşı Denetimlerin Artmasını İstiyor

Daha önceki günlerde de abartı eksozlu motosikletlerin artışı ile gündeme geldiği Orhangazi’de bu kez son 1 ayda meydana gelen 17 yaralanmalı motosiklet kazaları sonrasında vatandaşlar denetimlerin ve önlemlerin bu yönde artmasını isterken, yetkililerde vatandaşları kurallara uymaya davet ederek, kask kullanımı başta olmak üzere birçok kurala uymaları konusunda uyarıyor.