Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Orhangazi’de Şeftali Hasadı Zamanı…

Meşhur Bursa şeftalisinde hasat

Meşhur Bursa şeftalisinde hasat başladı. Orhangazi ilçesinde 2 bin 500 dekar alanda yetişen ürünlerden 6 bin ton civarı rekolte bekleniyor. Coğrafi işareti olan Bursa şeftalisi Avrupa ülkelerinden rağbet görüyor.

Coğrafi işaretli Bursa şeftalisinin hasadı başladı. Orhangazi ilçesinde yaklaşık 2 bin 500 dekar alanda yetiştirilen şeftalilerden bu yıl 6 bin ton rekolte bekleniyor. Kalitesiyle Rusya, Ukrayna ve Avrupa’nın birçok ülkesinden rağbet gören Bursa şeftalisinin bu sezon rekolte sıkıntısı yaşadığı belirtilirken tarladan kilogramı 12 ila 15 liradan alıcı kuşadasi escort  buluyor.

 

Mart Ayın Da Ki Don Üreticiyi Olumsuz Etkiledi

Bir sezonda ortalama 50 kilogram ürün veren ağaçların bu yıl ilçede görülen olumsuz hava şartlarının şeftalileri çok fazla etkilemediği belirtildi. Hava şartlarının şeftali üretimine el verişli ilerlediğini söyleyen üreticiler sadece mart ayında görülen don olayından dolayı üretimin etkilendiğini vurguladı.

Yani geçen yıl 6 bin 500 ton şeftali üretimi olurken bu yıl 6 bin ton hasat sonucu bekleniyor.

Tarladan Kilosu 12-15 Liradan Satılıyor

Bu yıl ki olumsuz hava şartlarından en az etkilenen meyvelerden olan şeftalinin tarladan kilosu 12 ila 15 lira arasında değişirken bu satışlar yurt dışı ihracatına göre değişim gösterebiliyor.

“Bursa şeftalisinin kalite sorunu yok”

Üretilen şeftalilerin bir an önce tüketici ile buluşmasını beklediklerini söyleyen üreticiler “Biz çiftçi olarak hızlıca hasada başladık. Şu an için hasatta sıkıntımız yok. Her şey iyi gidiyor. “İnşallah piyasalar biraz daha düzelir” diye umut ediyoruz. Bizim malımız belki 20 lira yerine 15 lira yapabilir ama amacımız burada mal kalmasın. Piyasaya sürülsün, tüketilsin. Gerek ihracat, gerekse iç piyasa üzerinde malın tüketilmesi gerekiyor. Hasada yeni başladık, daha malın yüzde 10’unu topladık. İnşallah bu süreç böyle geçer, çiftçi rahat bir nefes alır. İyi kalite bir ürün çıkarıyoruz. Bursa şeftalisinin kalite sorunu yok. Bursa şeftalisi Allah’ın bize vermiş olduğu bir nimet. Aroması çok değişik bir şeftali” diyerek şeftali hasadı Ekim ayı başlarına kadar devam edecek.