Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
thumbnail-Cargill-23-Nisan-2024-160x600
thumbnail-Cargill-23-Nisan-2024-160x600

Orhangazili staj ve çıraklık sigorta mağdurlarından miting çağrısı!

Staj ve çıraklık sigortası mağdurları, İstanbul Kartal Meydanı’nda 18 şubat pazar günü düzenlenecek olan ‘Büyük İstanbul Buluşması’ mitinginde buluşuyor. Orhangazi’den ise mitinge katılacak olan yaklaşık 25 staj ve çıraklık mağduru vatandaş, diğer mağdurlara çağrı yaparak bu buluşmaya davet ettiler.

Staj ve çıraklık sigortası

Staj ve çıraklık sigortası mağdurları, Türkiye’de  staj ve çıraklık döneminde kendilerine yapılan sigortaların emeklilik şartlarından sayılmaması nedeniyle  yaşadıkları sorunlara çözüm bulunması için bir araya gelmeye devam ediyor.

Staj ve çıraklık sigorta mağdurları,  18 yaşını doldurmadan, okul çağında kurumlarda stajyer veya halk eğitim merkezlerinde çırak olarak çalışmaya başlamış ancak, bu erken dönemdeki çalışmaları nedeniyle emeklilik hakları açısından sorunlarla karşılaşmışlardı.

Çünkü işe başlama tarihleri, sigorta primlerinin kısa vadeli yatırılması sebebiyle emeklilikte geçerli sayılmıyor. Bu durum, onların emeklilik yaşına geldiklerinde hak kaybına uğramalarına ve mağduriyet yaşamalarına sebep oluyor. En son çıkan EYT yasasından Türkiye’de  bu yüzden yararlanamayan yaklaşık 240 bin mağdur var.

Bu sorunların çözümüne karşı bir çağrı yapmak amacıyla ise  staj ve çıraklık sigortası mağdurları, İstanbul’un Kartal ilçesinde bulunan Kartal Meydanı’nda düzenlenecek olan ‘Büyük İstanbul Buluşması’ mitingi ile bir araya geliyorlar. Miting, 18 Şubat 2024 Pazar günü saat 12.00 ile 15.00 arasında gerçekleşecek ve mitinge Türkiye’nin dört bir yanından staj ve çıraklık sigortası mağdurlarının katılımı bekleniyor. Orhangazi’de ise bir araya gelen yaklaşık 25 mağdur vatandaş, Orhangazili diğer mağdurlara bir çağrı yaparak 18 şubat tarihinde yapılacak olan bu mitinge katılmaya davet ettiler.

Bu buluşmanın öncülüğünü ise Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları Federasyonu üstleniyor. İstanbul ve Ankara’da gerçekleşen büyük buluşmaların ardından tekrar İstanbul’da toplanacak olmaları, mağdurlar arasında büyük bir heyecan yaratmış durumda. Federasyon ve dernek yetkilileri, mitinge katılacak herkesi, siyasiler başta olmak üzere toplumun her kesimini çözümün bir parçası olmaya davet ediyor.