Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Papa’dan İznik açıklaması: Kalpten istediğim bir seyahat!

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis,  Fener Rum Patrikhanesi’nden bir heyeti yarın Roma’da  kutlanacak Aziz Petrus ve Aziz Pavlus dini bayramı nedeniyle kabul etti. Yapılan ziyarette konuşan Papa Francis, önümüzdeki yıl İznik Konsili’nin 1700. yılı olduğunu hatırlatarak Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirmek ve Bursa’nın İznik ilçesine gelerek burada yapılacak törene katılmak istediğini ifade etti.  Papa konuşmasında ‘Bu, yapmayı kalpten istediğim bir seyahat” dedi.

Katoliklerin ruhani lideri Papa

Vatikan’dan yapılan açıklamaya göre, Papa, Roma’da yarın kutlanacak Aziz Petrus ve Aziz Pavlus dini bayramı dolayısıyla bu sabah Fener Rum Patrikhanesi’nden bir heyeti kabul etti.
casino siteleri 2025
Papa Franciscus, kabulde yaptığı konuşmada, gelecek yıl Birinci İznik Konsili’nin 1700. yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, İznik’e gitme isteğinden bahsetti. Papa, “Bu, yapmayı kalpten istediğim bir seyahat.” dedi.

Birinci İznik Konsili, Roma İmparatoru I. Konstantinos’un çağrısıyla Hristiyanlıkta kiliseye bağlı bütün piskoposların katılımıyla 325 yılında düzenlenmişti. Hristiyanlık tarihi açısından önemli kabul edilen konsilde önemli dini konular tartışılıp karara bağlanmıştı.

Papa Franciscus, daha önce 2014’te Türkiye’yi ziyaret etmişti.

Türkiye’ye Papa Franciscus dışında, 2006’da Papa 16. Benediktus, 1979’da Papa 2. Ioannes Pavlus ve 1967’de Papa 6. Pavlus birer ziyaret gerçekleştirmişti.