Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
thumbnail-Cargill-23-Nisan-2024-160x600
thumbnail-Cargill-23-Nisan-2024-160x600

Psk. Bahar Öztürk Yazdı… Çocuklarda Ekran Kullanımı ve Ekran Süresi

Günümüzde teknolojinin hızlı gelişimiyle

Günümüzde teknolojinin hızlı gelişimiyle ve özellikle de pandemi süreci ile birlikte çocukların ekranlarla temas süresi önemli ölçüde artış gösterdi. Televizyonlar, akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar çocukların günlük yaşamlarının ayrılmaz bir parçası haline geldi. Teknoloji harika bir öğrenme kaynağı olabilmekle birlikte sınırları aşıldığında çocuklar üzerinde fiziksel, zihinsel ve duygusal açıdan olumsuz etkiler göstermektedir. Peki, çocuklarda ekran süresinin nasıl yönetilmesi gerekiyor sorusuna bakacak olursak çocukların ebeveynlerini rol model aldığı unutulmadan öncelikle ebeveynlerin ekran süresini kontrol altına alması gerekmektedir. Bunun dışında;

 

1) Ekran kullanım süresini takip edelim.

Çocuğun ilk 2 yaşa kadar ekrana maruz kalmamasını sağladıktan sonra 3 yaşındaki çocuğa 30 dakika, 5 yaşındaki çocuğa en fazla 1 saat gibi bulunduğu yaşa uygun sınırlamalar getirelim.

2) Çocuğun yaşına ve gelişimine uygun filtreler koyarak maruz kaldığı içerikleri takip edelim.

3) Uyku sorunlarının önüne geçmek adına yatak odasında tablet, telefon gibi elektronik aletler bulundurmayarak uyku saatinden en az 1 saat öncesinde ekran görmeyi sonlandıralım.

4) Yemek saatlerinde tüm aile üyeleri dahil kimsenin ekran kullanmamasına özen gösterelim.

 

Tüm bunlara ek olarak kuralları çocuklarımızla birlikte belirlemeye özen göstererelim. Kendilerinin de dahil olduğu ve kabul ettiği kulları uygulamak çocuklar açısından çok daha kolay olmakta.

 

Bu bilgiler ışığında herkese huzur dolu günler diliyorum…