Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Takibimiz sürüyor!  Yıllar sonra İznik gölünde sevindiren görüntü.. 1 yılda ne kadar yükseldi?

 Türkiye’nin 5. Marmara bölgesinin ise en büyük gölü olan İznik gölünde yaşanan çekilmesi ile ilgili takibimiz sürüyor. 3 aylık ve yıllık olarak yaptığımız izlenimlerde yaklaşık 10 yıldır devam eden çekilmenin geçtiğimiz yıl Haziran ayı sonunda azaldığını görüntülemiştik.  Daha önceki yıllarda çekilmenin yer yer 200 metreyi bulduğu gölde yeni çektiğimiz drone görüntülerine  göre göldeki su seviyesindeki  yükselişin  bir önceki yaza göre daha da arttığı görüldü.  Önümüzdeki dönemlerde yeterli yağışların gerçekleşmesi durumunda ise İznik gölünün yeniden eski seviyesine gelmesi bekleniyor. 

 Türkiye’nin 5. Marmara bölgesinin

Orhangazi ve İznik sınırları içinde yer alan  gerek tarım gerekse turizm ve tarih açısından bölgede  çok önemli bir yeri olan İznik gölünde son yıllarda başlayan çekilme 2022  yılı sonu  itibariyle  en yüksek seviyeye gelmişti.

Bu çekilmenin en büyük nedeni uzmanlara göre her ne kadar yağış yetersizliği ve buna bağlı olarak buharlaşma olduğu gösterilse de bölge kamu oyu tarafından çekilmenin asıl sebebi fabrikaların bilinçsizce ve yüksek miktarda suyu çekmesi olarak kabul ediliyor.

Kıyıdan 200 Metre Çekilmişti

İznik gölünde ki hızlı çekilme geçtiğimiz yıllarda korkutucu boyutlara ulaşmış, Özellikle Orhangazi sınırlarından eksilmenin açık bir şekilde takip edildiği bazı bölgelerde çekilmenin boyutu 200 metreyi bulmuştu. Bundan dolayı da  izlenimini yaptığımız gölün Orhangazi sahilinde bulunan iskele geçtiğimiz 2022 yılı sonunda tamamen karada kalmıştı.

Sevindiren yükseliş drone  görüntülerimize yansıdı

Çekilmesi ile zaman zaman ülke gündemine bile düşen İznik gölünde ki çekilmenin  geçtiğimiz yıl,  daha önceki yıllara daha da azaldığı görülmüştü.  Bu yaz ise kurak geçen günlere rağmen İznik gölünde daha da yükselme olduğu gözlendi. Buna göre geçtiğimiz 2023 yılı haziran ayında yaşanan yükselme ile Orhangazi sahilinde bulunan iskelenin bir kısmı yeniden sulara gömülürken, Bursada bugün tarafından yapılan yeni çekimlerde, iskele altında ki seviyenin geçtiğimiz yıla göre yaklaşık 5 metre daha arttığı görüldü.