Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
thumbnail-Cargill-Ramazan-Bayram-2024-160x600
thumbnail-Cargill-Ramazan-Bayram-2024-160x600

Yerel seçimlerde oy kullanmamanın cezası ne kadar?

1 Mart pazar günü yapılacak olan yerel seçimlerle ilgili en çok konuşulan konulardan birisi de oy kullanma zorunluluğu olup olmadığı ile ilgili. Türkiye’de seçim yasalarına göre, oy kullanma zorunluluğu bulunmaktadır ve bu zorunluluğun ihlali durumunda belirli cezalar uygulanmaktadır. 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 25. maddesine göre, seçimlerde oy kullanmak yasal bir zorunluluktur ve Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından oy kullanılmaması durumunda cezai işlem uygulanır.

1 Mart pazar günü

Oy Kullanmama Cezası ve Değişen Miktarlar

Oy kullanmama cezası, 2010 yılında 22 TL olarak belirlenmişti.

Ancak, 2023 yılında yapılan genel seçimlerde bu ceza miktarı 300 lira olarak güncellenmiştir.

Oy kullanmayan seçmenlere ceza tebligatı gönderilir ve bu ceza ödemeleri genellikle Maliye Bakanlığı veya PTT gibi kurumlar aracılığıyla gerçekleştirilir.

Kimler Oy Kullanamaz?

Seçimlerde oy kullanmama durumu şu kişileri kapsar: kamu hizmetlerinden yasaklı olanlar, silah altında bulunan erler, onbaşılar ve kıta çavuşları ile askeri öğrenciler, taksirli suçlar dışında, kasıtlı suçlardan cezaevinde bulunan hükümlüler seçimlerde oy kullanamazlar.
Sonuç olarak, Türkiye’de seçimlerde oy kullanma zorunluluğu bulunmakta ve bu zorunluluğa uymayanlar belirli cezalarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu cezaların miktarları zaman zaman güncellenebilir ve belirli koşullar altında oy kullanmama durumu söz konusu olabilir.