Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Aile Hekimliklerinde “Kanser Randevu Sistemi” Açıldı!

Sağlık Bakanlığı tarafından alınan

Sağlık Bakanlığı tarafından alınan yeni karar ile ‘Kanser Randevu Sistemi’ aile hekimlerinin kullanımına açıldı. Türkiye genelindeki aile hekimlerinin kullanımına sunulan sistemle ücretsiz kanser taramalarından daha fazla kişinin faydalanabilmesi amaçlanıyor.

Sağlık Bakanlığı milyonlarca kişiyi ilgilendiren kanser taraması ile ilgili yeni bir sistemi daha devreye aldı. Kanser Randevu Sistemi ile aile hekimleri, meme, kolorektal ve serviks kanseri taramalarının yapıldığı merkezler hakkında kişilere bilgi verip, randevularını oluşturacak, randevu bilgileri kişilere SMS’le de iletilecek. Bakanlık verilerine göre, yılın ilk 6 ayında 4 milyon kanser taraması yapılırken, bunların yaklaşık 1,3 milyonunu meme kanseri taramaları oluşturdu.

İLK SIRADA MEME KANSERİ VAR

“Meme Kanseri Farkındalık Ayı” dolayısıyla Sağlık Bakanlığından edinilen bilgiye göre, meme kanseri, Türkiye’de ve dünyada kadınlarda en sık görülen ve en çok ölüme neden olan kanserler arasında ilk sırada yer bursa escort kadın alıyor.

Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) 4 Şubat 2021’de açıkladığı son verilerde de bu kanser türünün tüm yeni tanı konulan kanserlerin yüzde 11,7’sini oluşturduğu ve bu oranla ilk sıraya yükseldiği bildirildi. En sık görülen kanser türleri içinde meme kanserini yüzde 11,4 ile akciğer, yüzde 10 ile kalın bağırsak, yüzde 7,3 ile prostat, yüzde 5,6 ile de mide kanseri izliyor.

Sağlık Bakanlığı, meme dokusunda yer alan hücrelerin kontrolsüz çoğalması ile ortaya çıkan meme kanserine karşı ülke genelinde kapsamlı tarama programları yürütüyor. Bu taramalarla hastalığın erken evrede teşhisi ve tedavisine olanak sağlanıyor.