Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Çetin Karahasanoğlu Yazdı… Zamlar Güneşten Daha Çok Yakıyor

Değerli Okurlar, Nereden başlayıp

Değerli Okurlar,

Nereden başlayıp hangi konuyu ele alayım gerçekten bilemiyorum. İyi şeylerden bahsetmeyi inanın ben de çok arzu ediyorum.

Lakin sağ olsun bizi yönetenler buna müsaade etmiyor, malum yaz aylarında olmamız münasebetiyle uzmanlarımız sıcak hava dalgasından korunmak için bizleri dikkatle uyarıyor. Afrika’dan gelen kavurucu hava dalgasına ilave olarak bir de güneş ışınlarının dik olarak indiği saatlerde özellikle başımızı güneşten korumamızı belirtiyorlar. Eğer başımızı güneşten koruyamazsak güneş çarpmasına maruz kalabiliriz. Bunun da belirtileri şunlardır; sık nefes alma, mide bulantısı, kusma, baş ağrısı ve zihin kaybına uğramamız söz konusu olabilir.

Bende acaba diyorum zamların bu kadar yüksek gelmesinin sebebi komisyonlarda olan değerli büyüklerimizin çok fazla güneş altında kalmalarından kaynaklı olabilir. Çünkü bu zam oranları mantığımızın alabileceği rakamlar değil. Eğer durum böyle değilse bu çok daha vahim bir durum. Güneş çarpmasına çözüm bulabiliriz. Ama bu zamların bizler üzerinde bıraktığı yanığa maalesef çözüm bulamayız. Ardı arkası kesilmeden gelen bu zamlar bizi bugünlerde sıcaktan daha çok bunaltıyor ve kavuruyor. Sözüm ona amele yanığına dönmüş durumdayız. Yaşadığımız yüksek kavurucu enflasyonun asıl sebebi haline gelmiş olan döviz artışını düşüremedikçe, işimiz çok zor ve de dövizin artışını durduramadığımız müddetçe bu zamlarda gelmeye devam edecektir. Şunu da nacizane belirtmek isterim ki, Türk Lirasının değer kaybetmesinin sebebi bizim para politikamızın yanlış olması buda enflasyonun yükselmesini tetikliyor.  Para politikamız, faizi maalesef enflasyonun altında tutuyor. Dolayısıyla TL ile yaptığımız her yatırımın getirisi; enflasyon altında eziliyor.

Bunun olduğu bir ortamda döviz kurunu tutabilmek söz konusu değil. Son söyleyeceğim şey, biz halk olarak bunu hak etmiyoruz.

Kalın sağlıcakla…