Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İlhan Erdem Yazdı… Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın Ve Buski’ye Açık Mektup

2021 başında Neşet Çağlayan

2021 başında Neşet Çağlayan dönemi sonrası Toki 4. Etap küme evleri teslimatları başladı. Mart gibi evler teslim edildi. İlk başlarda su ve elektirik ulaşım gibi başlıca sorunlar yaşandı. Kat maliklerinden 1000 ₺ para toplandı. Herkes bu yedek akçe dahil ortak kullanımlar için bu ücreti verdi. Ancak belediye sınırları içerisinde yer almamıza rağmen belediyenin hiç bir hizmetinden faydalanamıyoruz. Bir çöpçü bile alınmayan, verilmeyen hizmetlere karşılık para talep edilmesi ne kadar doğru??? Toki 4. Etap yetim, üvey evlat muamelesine tabi tutuluyor…

Adalet Kalkınma partisi ilçe Encümeni ve Toki 4. Etap üst yönetim başkanı Yücel Maraba Toki 4. Etapın sorunlarına çözüm sunamıyor, Arapzade mahallesine bağlı olmamıza rağmen mahalle muhtarı Saadet Acet Toki 4. Etaba uğramıyor bile Toki’de ki insanlar kendi kendilerini yönetmeye çalışıyor, Buski’ye ödendiği söylenen ücretleri gerçekten buski alıyor mu? Kat malikleri kurulu olması gerekir iken kat maliklerini direk apsiyon üzerinden borçlandırmak ne demek?

Yedek akçe adı üzerinde yedek akçe ne için toplanır? Daha noter onaylı bir toplantı tebliği alan kat maliki var mı acaba?

 

Belediye Başkanlığı mini futbol sahasından önce bir sağlık ocağı yapması gerekmez mi?

Bir iğne için ilaç yazdırmak için Hürriyet’e ve başka semtlere hasta hasta giden insanlara yazık günah değil mi?

Adı üstünde alt gelirli grubunun yaşadığı 2+1 evlerinde olduğu Toki 4. Etapta sanki lüks zengin insanlar yaşıyormuş gibi muamele edilmesi ne kadar etik?

Buski’ye her fatura dönemi atık su, çevre vs adlar altında biz vergimizi ödüyoruz. Toki 4. Etap yönetimi Buski giderleri adı altında bizden Yedek akçe istemesi Kat maliklerinin tepkisini çekiyor. Zaten hali hazırda aidatlarımızı ödüyoruz diyen kat malikleri bu buski giderinin ne olduğunu merak ediyor, bizler temsilciler olarak sorduğumuz sorulara yönetimden cevap alamamız bizide kat malikleri karşısında mağdur ediyor…

SALDIRGAN KÖPEKLER TEHLİKE SAÇIYOR!!!

Toki yollarından tutun, site etrafındaki başı boş köpeklere kadar tehlike saçıyor. Marketçi arkadaşa saldıran köpeklerin kuduz aşısı var mı yok mu bilmiyoruz. Okula giderken çocuklara bile havlayan köpekler tehlike oluşturuyor…

Bu köpeklerin tez elden barınağa alınması gerekmektedir. Motorda eşiyle eve giden Toki sakinlerine saldıran köpekler kazaya sebebiyet veriyorlar. Bunlara acil bir önlem alınması gerekiyor…

Yollardan bahsetmiş iken Allah’tan kış ayları geldi. Yazın taş ocakları kamyonları nedeniyle ön cephedeki evler camlarını açamadı. Yollar bozuldu. Lider gazetesinde haberi çıktıktan sonra yollar yapıldı. Ancak son sürat gelen taş kamyonları tehlike saçmaya devam ediyor.

Yazının başında dediğim gibi Toki 4. Etap Yalova sınırına yakın olması nedeniyle dış mahalleymiş gibi dışlanmış durumdadır. Yerel mahalli seçimler yaklaşırken seçim zamanı hatırlayacaklar hiç gelmesinler TOKİ’ye Arapzade mahallesine aday olan muhtar adaylarından Sebahattin Soyarslan mahallemizin sorunlarına yakından ilgi duyuyor ve mahallemizin sorunları için bir toplantı düzenleme hazırlığında kendisi ile konuştuğumda yakın bir zamanda TOKİ’ye geleceğini bildirdi. Diğer adaylardan ses seda duyamadık. Bursa Büyükşehir Belediye başkanımız Ali Nur Aktaş ümit ediyorum ki bu sorunlara duyarsız kalmaz. Profesyonel bir yönetim olmadığı için bir çok teknik konuda hata yapan Toki 4. Etap yönetimi doğru düzgün bir bilgilendirme dahi sağlayamaması kat maliklerinde tepkiye sebebiyet veriyor, astronomik Harcamalar liyakatsiz kişiler başta asansör ve ısınma sorunları karşısında nasıl davranacağını bilmediğinden yönetim acziyetine sebebiyet vermektedir. Üzerine hırsızlık olayları baş göstermesi ardından Toki 4. Etaba bir mahalle bekçisi bile vermeyen yerel yönetimler bu güvenlik zaafiyetinin neresindedir?

Hırsızlar, Tinerciler, Yabani hayvanlar, saldırgan köpekler, yönetimin yetkili makamlar karşısında ki suskunlukları, vatandaşı mağdur ediyor. Bu yazıyı kaleme alana kadar çok uğraştım. Ancak bir türlü meramımızı anlatamamız bu yazıyı yazmaya mecbur etti.

Bizden istenen yedek akçeyi nereye harcıcağını açıklayamayan bu yönetim gizli ittifaklar ile gizli kararlar ile vatandaşı mağdur ediyor. Burdan İyi parti, Cumhuriyet halk partisi, Milliyetçi hareket partisi, Saadet ve ilçemizde faaliyet gösteren siyasi parti temsilcisi ve yöneticilerin vatandaşın yanında yer alması için bu açık mektuba kulak vermelerini ve halkın haklarına sahip çıkmaya davet ediyorum. Bu Toki 5. Etabında başladığı bu günlerde kimsenin mağdur olmaması için bir uyarı niteliğindedir. Şehirden uzakta yol masrafları,okul masrafları, her altı ayda bir gelen kira güncellemesi, alınan aidatlar, yedek akçeler derken olan garibana oluyor,

 

Asılan imzasız bildiriler, Uygulanmak istenen haksız borçlandırmalar, daha blok temizliği bile doğru düzgün yapılmaz iken, kuruyan fidanlar yerine dikilmez iken, bir çim biçmeye bile astronomik meblağ ödemek zorunda bırakılan bu gariban insanların haklarını kim koruyacak?

Burda vatandaşın menfaatlerini, huzurunu sağlamak gerekirken daha çok zora düşmesi, taksitlerini ödemede zorlanan garibanlara göz kulak olma görevi yetkili mercilerde değil mi?

 

Yerel yönetimler, belli bir coğrafi alan üzerinde yaşayan yerel topluluk üyelerinin kendi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, ekonomik, sosyal, kültürel zenginliğe ve refaha ilişikin yerel hizmetleri genel yetkiyle kendi sorumluluğu doğrultusunda yerine getiren, işleyişinde açıklığı, şeffaflığı çoğulcu ve katılımcı demokrasi ilkelerini hayata geçiren, yetkilerin yerel halka en yakın yönetim birimince kullanıldığı, kamu tüzel kişiliğine sahip, özerk, demokratik kuruluşlardır. Yerel yönetimler, gerek demokratik hayatta oynadıkları roller, gerekse kamu hizmetlerinin halka sunulmasında ve erişiminde yüklendikleri fonksiyonlar sebebiyle yerel halkın yönetime katılmasının ilk aşamasıdır. Yerel yönetimlerin kuruluş yasalarıyla tanımlanmış bütün görevlerinin kendileri tarafından yerine getirilmesi esası kabul edilmiştir.

1982 Anayasasına göre; yerel yönetimler (mahalli İdareler); “il, belediye veya köy halkının mahallî müşterek ihtiyaçlarını karşılamak üzere kuruluş esasları kanunla belirtilen ve karar organları, gene kanunda gösterilen, seçmenler tarafından seçilerek oluşturulan kamu tüzelkişileridir.

Bu görevleri yerine getirmeyen kuruluşlar neden vardır? Seçim zamanı oy istemesini bilen kişiler bunlara cevap vermek halkın sorunlarına çözüm getirmez iseler halkta sandıkta cevabını verecektir.

Burdan Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın Buski yetkilileri ve ilçedeki siyasi kuruluşlara açık mektubu iletiyorum.

Takdir sizindir.

İlhan Erdem