Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kurtuluş İlköğretim Okulu Deprem Riski Mi Taşıyor? Veliler ; ‘’Çocuklarımız İçin Tedirginiz’’

Orhangazi’nin en eski okullarından

Orhangazi’nin en eski okullarından biri olan Kurtuluş ilk okulunun deprem riski ile karşı karşıya  olduğunu söyleyen velilerin bazıları çocuklarını okula göndermek istemezken, bazıları ise durumu cimer yolu ile ilgili bakanlığa iletip, beklenen olası marmara depreminde bir facia yaşanmaması adına yaklaşık 500 öğrencinin bulunduğu okul üzerinde bir an önce çalışma yapılmasını istiyorlar.

Orhangazi’de Hürriyet mahallesinde bulunan ve ilçenin en eski okullarından biri olan Kurtuluş İlk okulu binası 40 yıldır eğitim öğretim hizmet verirken, okul binasının eski olması ile birlikte bina içinde oluşan çatlaklar Marmara bölgesinde beklenen depremde yaşanabilecek olumsuzlukları akıllara getiriyor.

 

Veliler Öğrencilerini Okula Göndermek İstemiyor

Çocuklarının eğitim öğrenim gördüğü Kurtuluş ilk okulunda deprem riskinin olduğunu söyleyen velilerin bazıları çocuklarını korkularından okula bile göndermek istemediği öğrenildi. Okul binasının bir çok noktasında belirgin çatlaklar olduğunu ve binanın olası bir depremde yıkılma tehlikesinin olduğunu söyleyen veliler yetkililerden okul ile ilgill çalışma yapmasını bekliyor.

 

Cimer Yolu İle Şikayet Ediyorlar

Kurtuluş ilk okulu binasının deprem riski taşıdığını söyleyen velilerin bazıları ise durumu cimer yolu ile çok kez ilgili kurumlara bildirdiği öğrenilirken, ayrıca yine olası bir deprem anında okul bahçesinin toplanma alanı olarak belirlenmesine veliler tepki gösterip, kurtuluş okul binasının ve bahçesinin deprem anında güvenli olmadığını ifade ediyorlar.

 

Okul yönetiminin ise Kurtuluş ilk okul binasının deprem riski taşıdığı gerekçesi ile durumu Bursa Valiliğine bildirdiği ve çalışma talep ettiği de öğrenildi.

Kurtuluş İlk Okulu velilerinden cimer’e yazılan taleplerden biri ise şu şekilde ;

‘’Bursa Orhangazi ilçesi Hürriyet mahallesinde yer alan kurtuluş ilk öğretim okulunun depreme dayanıklılığı konusunda biz veliler olarak endişe içerisindeyiz, malumunuz beklenen Marmara depreminin ciddi yıkımlara neden olacağını da göz önünde bulundurursak, okulumuz ve en önemlisi çocuklarımız için tedirginiz, bazı aileler çocuklarını okula göndermemeyi bile göze almış durumdalar, okulumuz 40 yaşında ve çoğu duvar, kirişler çatlamış durumda, ayrıca okulumuz bahçesi acil durum toplanma merkezi olarak belirlenmiştir. Deprem durumunda acil toplanma merkezimizin de  kullanılamayacağıda bir gerçek. Siz ilgili bakanlığımız olarak  okulumuzun depreme dayanaklılığını ve deprem yönetmenliğine uygunluğunu denetlemeniz için yardım ve desteklerinizi bekliyoruz’’