Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Orhangazi’de İnşaat Sektörü İle Birlikte Usta Krizide Büyüyor

Türkiye ortalamasında son yılların

Türkiye ortalamasında son yılların  en çok göç alması ile birlikte Turizm yapılaşmasının arttığı kentlerinden biri olan Orhangazi ve çevresinde  ihtiyacı karşılamak adına inşaat sektörü de hızla büyüyor. Ancak bununla birlikte inşaatlarda çalışacak usta ve işçi bulmada da büyük sıkıntı yaşanıyor. Konu ile ilgili gazetemize özel açıklamalarda bulunan Aköz İnşaat yetkilisi Ahmet Aksu,  ilgili kurumların inşaat sektöründe ki istihdamın arttırması için çözüm odaklı adımların atması gerektiğini söyledi.

 

Geçtiğimiz son 10 yıla bakıldığında Gerek sanayisi alanlarının çoğalmasına bağlı insan göçünün artması , gerekse özellikle başta İznik gölü çevresi olmak üzere kent genelinde turizm yatırımlarının artması ile Orhangazi şehir merkezinde ve çevresinde inşaat sektörü de büyük bir ivme kazandı.

 

Durum böyle olunca İnşaat sektörü işletmeleri Orhangazi’de neredeyse boşluk vermeden ihtiyacı karşılamak adına yapılaşma yatırımlarını  sürdürüyor. Ancak sektörün en büyük sorunlarından biri artan maliyetlerin yanında bir türlü çözülemeyen ve günden güne artan usta ve işçi eksikliği.

Orhangazi’de uzun süredir faaliyet gösteren Aköz İnşaat yöneticisi Ahmet Aksu’da konu ile ilgili gazetemize yaptığı durum değerlendirmesinde işçi sorununun  büyüdüğünü ancak çözümünün atılacak adımlar ile  mümkün olduğunu söyledi.

‘’Hükümet Planlama Yapmalı’’

Hükümetimiz Türk toplumunun  geleceği adına eksik görülen noktalarda adımlar atıyor , ancak inşaat söktörü içinde bu duruma daha da ağırlık verilmesi gerektiği kanaatindeyim , çünkü ilçemiz Orhangazi’den örnek verecek olursak ,burada ciddi anlamda inşaat sektöründe yatırımlar artıyor, ama çalışacak usta ve işçi bulmakta zorluk çekiyoruz , bu tüm firmalar için geçerli bir sorun , bunun birçok sebebi var ama bize göre en büyük sorunu yeni nesillerin inşaat sektöründen uzak olması.

‘’Kolay Yoldan Para Kazanma Arzusu Etken’’

Genç nesilin kolay para kazanma arzusu ve isteği belkide bu usta yetişmeme sorununa yol açıyor olabilir,devlet olarak belli başlı sektörlerle beraber inşaat sektörü içinde yeni nesilleri teşvik etmeli ve elaman sorununun yaşandığı sektörler hakkında seminerler düzenlenmeli eğer insanların bakış açıları değiştirebilir ise sorun yaşanan sektörlere yeni kazanımlar yapılabilir.

‘’Sektörel Odalar  Ve Dernekler Kurulmalı’’

Belli başlı yasalaştırma işleri yapılmasını ön görüyorum her çalışan her usta ve eleman kendi yaşadığı şehirde il ve ilçelerde kalabilmesi için adımlar atması gerekiyor A Şehri B şehrinden fazla maaş ve yevmiye veriyor diye oranın çalışanı başka şehri tercih etmemesi için il ve ilçelerde ona göre Gerekli sektörel odaların veya derneklerin kurulmasını teşfik etmeli her çalışanın kendi şehrinde kalarak daha faydalı olabilmesini sağlayacak akıl birimlerini kurmalı.

‘’Adımı Orhangazi’den Atabiliriz ‘’

Orhangazi için şunu temenni ediyorum ki çok sayıda müteahhit firmanın oluşundan dolayı bir oda kurulmalı bir çatı altında toplanılmalı böylelikle insanlar birbirlerinin işlerini baltalayamaz ve alınabilecek kararlarda beraber hareket ederek arz talepleri beraber karşılamak adına daha güzel yatırımlara adım atılabileceğini düşünüyorum. Orhangazi’de böyle bir oda veya derneğin kurulmasında bir çok usta ve elamanın bilgilerine ulaşma kolaylığını sağlayabilir belki de kendi ilçesine dönmesinde adımlar atılabilir. ‘’dedi.

 

ResimLink - Resim Yükle