Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Orhangazi’de Metruk Binalar Tehlike Saçıyor

Geniş bir yüz ölçümüne

Geniş bir yüz ölçümüne sahip Orhangazi’de şehir merkezi ve çevresinde sayısı bir hayli fazla olan metruk  binalar uyuşturucu kullananların ve ticaretini yapanlar tarafından mesken olarak kullanılması dikkat çekiyor. Orhangazi ilçe emniyet müdürlüğü kent genelinde  bulunan metruk binaları bu yöndeki suçlara karşı adeta abluka altına alırken , vatandaşlar ise hem çevreye karşı tehlike arz etmeleri hem de kötü amaçlı kişelerin kullanımına karşı bu alanlarda önleyici çalışmalar yapılmasını istiyor.

Orhangazi’de birçok mahalle ve sokaklarda görmeye alıştığımız metruk sahipsiz eski binalar gerek yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya olması gerekse uyuşturucu kullanıcılarının bu evleri mesken haline getirmeleri vatandaşların tepkisine neden oluyor. Çocuklarının bu evlerin önlerinden geçerken tehlike ile karşı karşıya geldiklerini söyleyen vatandaşlar bu boş ve yıkılmaya yüz tutmuş evlerin güvenli hale getirilmesi için çalışmalar yapılmasını istiyorlar.

Genellikte boş olan ve  sahipleri tarafından ilgilenilmeyen metruk binaların uyuşturucu ve alkol bağımlıları tarafından kullanıldığını, buraların mesken hâline getirildiğini iddia eden vatandaşlar ve mahalle sakinleri; ‘bazı binalar ile arsalar, bahse konu kişilerin atıkları ve bilhassa alkol şişeleriyle dolup taşıyor ve bu atıklar hem görüntü kirliliğine neden oluyor hem de bulaşıcı ve sair hastalık tehlikesi saçıyor Orhangazi’de emniyet üstüne düşeni yaparak  bu tür alanlara karşı denetimleri sıkı bir şekilde yapıyor ancak , yine de bu binalar olduğu sürece olası bir tehlike kapımızda ‘’  şeklinde konuşarak ev ve arsa sahipleri ile birlikte yetkililerin ve ilgililerin dikkâtlerinin çekilmesini istiyorlar.

‘’Göl Yolundaki Boş Fabrika Binası Bunlardan Biri’’

 

Orhangazi’de yine söz konusu alanlara örnek verecek olursak göl yolu üzerinde bulunan eski bir fabrika binası var , ve burada geçtiğimiz aylarda içinde uyuşturucu kullanan kişilerin kaldığı iddia edilen bir koyterner yakıldı , ve ardından geçtiğimiz gece de aynı fabrikanın bazı binaları yine iddialara göre uyuşturucu bağımlıları tarafından ateşe verildi. Orhangazi’de emniyet ekipleri tarafından özellikle bu fabrika ve çevresinde ki denetimleri çok sık yapılsa da bahsi geçen kişilerin fırsat buldukları zamanlarda buralarda zaman geçirmekten kaçınmadıkları ve her anlamda zarar verdikleri ortada.

‘’Suçun İşlendiği Alanların  Daraltılması Gerek’’

Orhangazi ilçesinin yerleşim olarak geniş bir alana yayılı olması , özellikle hırsızlık sonrası ile uyuşturucu olaylarına karışan kişilerin konaklamadan , saklanmaya ve uyuşturucu kullanmaya yönelik kullandıkları alanlarının sayısının artmasında büyük etken olduğunu söyleyen vatandaşlar bu tür alanların güvenlik ekipleri tarafından denetlenmesine destek olmak için yanı mümkünse yıkılmasının gerektiğini yada güvenliği arttırıcı fiziki çalışmaların yapılması gerektiğini söylüyorlar.