Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Orhangazi’de Şehir İçi Ana Yol Göl Ve İznik Yoluna EDS Formülü

Orhangazi’de zaman zaman  sıkça

Orhangazi’de zaman zaman  sıkça meydana gelen trafik kazaları ile çözüm getirilmesi konusunda tartışmalara neden olan ancak yapılan birçok girişime rağmen henüz somut bir adım atılamayan, şehir için ana yol üzerine ve yine sık sık kazaların yaşandığı İznik ile göl yoluna vatandaşlar EDS sistemi istiyor. Bu sayede yoldan geçen yüzlerce aracın hız limitlerine uyacağı düşünülürken, vatandaşlar farklı şehirlerde kullanılan bu sistemin işe yaradığını ve burada da kullanılması halinde  olası kazalarında önüne geçilebileceğini söylüyor.

Orhangazi’de yaklaşık 7 bin vatandaşın yaşadığı Muradiye mahallesinin bir kısmı ile şehir içini birbirinden ayıran ve günden güne artan araç trafiği ile birlikte yaşanan kazalar ile gündemde ki yerini koruyan ana yol üzerinde tehlike olduğu gibi devam ediyor.

Daha önce yaşanan birçok ölümlü ve yaralanmalı kazalar sonrasında önlem amacıyla birçok yapılan girişim yetersiz kalınca geçtiğimiz yıl bu yol üzerine yapılacak olan BAT- ÇIK projesi,  bu sorun için çare olarak gösterilmiş ancak, bu konu ile ilgili henüz somut bir adım atılamamıştı. Aynı şekilde yine kazaların sıkça yaşandığı İznik yolu ile göl yolu üzerinde de kazaları en aza indirmek için yapılan çalışmalarda bu kazaların önüne geçememiş oldu.

Özellikle Orhangazi şehir merkezi ana yol üzerinde yasağa rağmen karşıdan karşıya geçen vatandaşların yola fırlayıp karşıya geçmelerinin önüne geçilemediği yol üzerinde  söz konusu tehlike devam ederken, yapılan kamu oyu araştırmasında vatandaşlar Yeniköy kavşağından başlayıp, göl ışıklı kavşağına kadar olan kısma yapılacak EDS sisteminin tehlikeyi en aza indireceğini düşünüyor. Vatandaşlar aynı uygulamanın göl yolu ile İznik yolu üzerine de yapılmasını istiyor.

 

Sürekli artan araç trafiği nedeniyle, yaya kazaları başta olmak üzere bir çok sorunu da beraberinde getiren ana yol üzerine EDS sisteminin yapılması halinde sürücülerin hız kurallarına uyarak Orhangazi’den geçeceği öngörülüyor.

Eds Nedir, Ne İşe Yarar?  Trafik EDS Ceza Sistemi Nasıl Çalışır?

Elektronik denetleme sistemi hız ihlali yapan araçların tespiti için kullanılıyor. Mobese kameralar ile birlikte çalışan bu sistem kırmızı ışıkta geçen araçları da tespit ediyor.

EDS sistemi merkezi bir sistemden yönetilmektedir. Tüm fotoğraflar ve veriler bu merkezde arşivleniyor. Arşivler, yapılan itirazlar sonucu çıkartılıp incelenebilir.

EDS sistemi trafikte yapılan ihlaller konusunda caydırıcıdır. Bu sayede sürücüler hız sınırlarını aşmamakta ve olası kazalar önlenmektedir. Sistemin en büyük artılarından biri de yayaların can güvenliğini sağlıyor olmasıdır. Teknoloji destekli elektronik denetleme sistemi beyaz ışık teknolojisiyle çalışmaktadır. Bu özellik sayesinde gece karanlığında bile net görüntü elde etmek ve plaka tespiti yapmak mümkündür.

 

ResimLink - Resim Yükle