Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Orhangazi’de Vatandaşlar Yağmur, Çamur, Soğuk Demeden Zeytin Hasadına Devam Ediyor..

Sofralık zeytinde dünyanın en

Sofralık zeytinde dünyanın en kaliteli zeytini olarak bilinen Bursa çevresinde hasat tüm hızıyla sürüyor. Orhangazi’de ise  üreticiler, geçtiğimiz günlerde etkili olan yağışlar sonrasında soğuk,  yağmur, çamur demeden zeytinlerini bir an önce  toplamak için büyük çaba sarf ediyor.

Bursa’nın Orhangazi, Mudanya ve İznik ilçelerinde dünyanın en kaliteli sofralık zeytinleri yetişiyor. Yüz yıllardır sofralık zeytinlerin yetiştiği ilçelerde toplanan zeytinler lezzet oranın yüksek olması sebebiyle büyük rağbet görüyor.

Zeytin üreticileri Kasım ayıyla birlikte siyahlaşan zeytinlerini dalından toplamaya başladı. Kış meyvesi olan zeytini toplaması çok meşakkatli oluyor. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte traktörleriyle tarlalarının yolunu tutan üreticiler ağaçların altına çullar  yayarak işe başlıyor.

Bursa’da üretimin en çok yapıldığı Orhangazi’de de üreticiler zorlu hava şartlarına rağmen kara kış gelmeden zeytinlerini toplamak için büyük çaba sarfediyor. Önceki gün meydana gelen yağışlar sonrasında tarlalarda oluşan çamura ve özellikle sabah saatlerinde daha da çok hissedilen soğuk havaya rağmen zeytin ağacına çıkan, üreticiler ve yevmiye ile zeytin toplayan vatandaşlar, zeytin toplamanın kış günlerinde zor olduğunu ama bir o kadar da değerli olduğunu söyleyip, yağışların ve soğuk havaların daha fazla etkisini göstermeden zeytinlerini bir an önce toplamak istedikleri için soğuk havaya ve çamura aldırmadan sabahın erken saatlerinde tarlalara gittiklerini ifade ettiler.