Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Orhangazi’ye Sarı Otobüsler Gelmeli Mi?

Bursa’da şehir içi yolcu

Bursa’da şehir içi yolcu taşımacılığı hizmeti veren, sarı otobüslerin Orhangazi’ye gelmesi zaman zaman ilçe kamu oyunda tartışmalara neden olan bir konu. Peki sarı otobüslerin Orhangazi’ye gelmesi vatandaşlara ne tür yarar sağlar, zararları ne kadar olur? Kendileri için fiyat tarifesi dahil dahil tüm kararların büyükşehir tarafından belirlendiğini söyleyen minibüsçüler,  Orhangazi halkına otomobil konforunda hızlı bir ulaşım ile yolculuk yaptırdıklarını söyleyerek,  sarı otobüslerin gelmesi  halinde ücrette bir değişiklik olmayacağını, aksine ayakta istif istif 1 saati bulan süre ile yolcu götürmek zorunda kalacaklarını ifade ettiler. … Detaylar haberimizde…

 

Orhangazi şehirler arası terminalinden Başta Bursa olmak üzere Yalova, İznik Gemlik ve ilçeye bağlı bir çok uzak mahalleye yolcu taşımacılığı yapan minibüsler başta fiyatları olmak üzere bir çok konuda  zaman zaman Orhangazi kamu oyunda tartışmalara neden oluyor.

Fiyatları Kim Belirliyor?

Orhangazi’den Bursa’ya günlük ortalama  600 yolcunun taşındığı öğrenilen minibüslerde ise en uzak yer olan Bursa’ya yolcu başı ücret 49 TL. Bu söz konusu fiyatlara zam yapıldığı zamanlarda ise Orhangazi’de yeni bir tartışma ortaya çıkıyor ve yolcu ücretlerinin belirlenmesinde bazı vatandaşlar minibüsçüleri suçluyor. Ancak yaptığımız araştırmada Orhangazi’den kalkan minibüslere ait  fiyat tariflerinin büyükşehir belediyesi tarafından belirlendiğini öğrendik. Bu fiyat tarifeleri sadece Orhangazi için değil Bursa’da yolcu taşımacılığı yapan tüm araçlarda aynı durum söz konusuymuş yani büyükşehir belediyesi yeni fiyat belirlemesi yaparken tüm yolcu araçlarına mesafesine göre ayarlayıp,  aynı tarifeyi uygulamıyor.

Fiyatlar Neye Göre Belirleniyor?

Orhangazi’den yolcu taşımacılığı yapan minibüs fiyatları büyükşehir belediyesi tarafından, büyükşehire bağlı tüm araçlar için belirleniyor. Fiyatların belirlenmesinde ise buradaki minibüsçü esnafının taleplerine en son faktör olarak bakıldığı öğrenilirken, başta akaryakıt fiyatlarındaki artış olmak üzere, araç bakım giderleri, çalışan şoförlerin maaş ve sigortalarına kadar tüm giderler deki artış, fiyatların değişmesine sebep oluyor, buradan anlaşılan ise fiyatların artışında minibüsçü esnafın kendi başına bir zam yapma yetkisinin olmadığı gerçeği ortaya çıkıyor.

Peki Orhangazi’ye sarı otobüsler gelmeli mi ?

Bu sorunun cevabını Gemlik’ten Bursa’ya yolcu taşıyan sarı otobüsleri ele alarak cevaplamak mümkün, nüfusu Orhangazi’den çok daha fazla olan ve günlük 7 ile 10 bin yolcunun taşındığı Gemlik’te kullanılan sarı otobüslerde vatandaşlar otobüslerin büyük olmasından dolayı belki yolcu fazlalığı nedeniyle çabuk kalkıyor ancak yolcuların yarısından fazlası ayakta yolculuk ediyor, zaman olarak ta Orhangazi’den daha geç bir vakitte bu otobüsler Bursa’ya varıldığı öğrenildi.

Orhangazi’ye sarı otobüslerin getirilip hizmet vermeye başladığını düşünürsek ise ;

Yolcu kapasitesi olarak çok fazla yolcu alacağından bu otobüslerin, bizdeki mevcut minibüsler gibi 15 dakikada bir kalkması mümkün değil, yani dolunca kalkan bir sistem olduğu için yolcu potansiyelini de katarak bu zamanlama çoğu zaman Orhangazi için 1 saati bulacaktır. Yani Bursa’ya gitmek için terminale gidecek olan bir yolcunun hem ayakta yolculuk yapması büyük ihtimal iken, Orhangazi’den kalkacak olan sarı otobüsün Bursa’ya varması yaklaşık 1 saat sürecek, Orhangazi’den mevcut giden minibüsler ise 35 dakika gibi bir sürede Bursa’ya gidiyor, ve yolcuların hepsi otomobil konforunda otururak gidiyor.

Her sabah Fakülte Ve Şehir Hastanesi

Orhangazi terminalinden her sabah direkt olarak şehir hastanesi ve uludağ tıp fakültesine aynı minibüslerden gittiğini biliyoruz, tek araç olarak başlayan servis hafta içi günlerde her gün iki araç Pazartesi ve Cuma günleri ise üç araç ile yapılıyor. Yolculardan aldığımız bilgilere göre ise bu hizmet yerinde ve devam etmesi gereken bir hizmet ,sarı otobüslerin gelmesi ile de bu hizmetin son bulacağı gerçeği de her gün önemli iki noktaya direkt olarak giden yolcular için büyük bir zarar oluşturuyor olacak.

Orhangazi’nin İlk Yüzü Minibüs şoförleri

Orhangazi’den Bursa’ya giden minibüsler aynı şekilde Bursa’dan Orhangazi’ye geliyor, ve ilk defa dolmuş ile Orhangazi’ye gelecek olan bir vatandaş Orhangazi ile ilgili ilk olarak minibüs şoförlerini görüyorlar, burada da önemli olan iki şey var şoförün genel durumu ve araç temizliği, minibüslerde çalışan araç şoförlerinin hepsi mecburi olarak tek tip kıyafet giymek ve yüz bakımına önem vermek zorunda ve  bu minibüsçüler için bir kural olarak uygulanıyor.Bir de araçların temizliği sürekli yapıldığı için Orhangazi’ye ilk defa gelen biri için Orhangazi’ye bakışı anlamında önemli bir husus aslında.

Sadece Bilinen Yerlere  Değil Uzak Köylere de Hızlı Ve Güvenli Ulaşım

Orhangazi’de hizmet veren minibüsler sadece Bursa İznik Gemlik Yalova’ya değil Orhangazi’nin Narlıca, Yeni Sölöz, Gedelek, Dutluca, gibi mahallelerine de yolcu taşımacılığı yapıyorlar buralarında fiyatlarını belirleyen büyükşehir ancak Gedelek için belirlenen 18 TL olan yolcu ücreti minibüsçüler tarafından 15 TL  ve 31 TL olan Narlıca ücreti 29 TL  olarak uygulanıyor. Bunun yanında Bursa’ya giden aynı araçlardan olduğu için bu noktalara giden yolcularda aynı konfor ve hızda ulaşım sağlamış oluyor.

Yaptığımız araştırmalar sonucunda ise Orhangazi’ye bazen vatandaşların talep ettiği gibi sarı otobüslerin gelmesi çokta mantıklı değil çünkü, başlıkta da yazdığı gibi kimse otomobil konforunda yolculuk yapmak yerine istif istif insanların koyulduğu otobüste üstelik iki katı zamana gitmek istemez. Tecrübeli kadın candır diyenler için bayrampaşa olgun escort bayanlar sizi bekliyor. Hazırlar. O yüzden Orhangazi’den her gün otomobil konforunda yolculuk yaptıran minibüsçülerin kıymetini bilmeliyiz…