Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Rekor sıcaklıkların Bursa’da tarıma etkisi ne olacak?

Sıcaklıkların rekor üstüne rekor

Sıcaklıkların rekor üstüne rekor kırdığı bugünlerde uzmanlar dünya genelinde yüksek sıcaklıklara karşı sürekli uyarılarda bulunuyor. Bursa Valiliği de Bursalı vatandaşları yüksek sıcaklıklara karşı uyardı. Peki, rekor sıcaklıkların Bursa’ya tarıma etkisi ne olacak? Kuraklık ve su sıkıntısı olur mu?

Dünya’da ortalama sıcaklıklar aynı hafta içerisinde 3 kez üst üste rekor kırdı. Küresel ortalama sıcaklığın 17,23 derece olarak ölçüldüğü 6 Temmuz, ‘kaydedilen en sıcak gün‘ olarak kayıtlara geçti.

Bursa Valiliği de Bursalı vatandaşları yüksek sıcaklıklara karşı sürekli uyarıyor. Vatandaşın alması gereken tedbirlerin yanı sıra sıcaklıkların tarımı nasıl etkileyeceği de merak adana escort  ediliyor. Peki, rekor sıcaklıkların Bursa’ya tarıma etkisi ne olacak? Kuraklık ve su sıkıntısı olur mu?

 

Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Dr. Fevzi Çakmak sıcaklıkların etkisine dair açıklamalarda bulundu.

“Su sıkıntısı çekilme endişesi var”

Sıcaklıkların devam etmesi durumunda barajlardaki su miktarının azalacağını belirten Çakmak, “Barajlarımızda hızla suyumuzun azalmasıyla su sıkıntısı çekilme endişesi var. Biz tarımsal sulamada tasarrufun önemli olduğunu söylüyoruz. Tarımsal sulamada yüzde 50’lere varan oranlarda tasarruf etmemiz mümkün. Bunu da ciddi anlamda iktidarların, bizi yönetenlerin ele alması gerekiyor. Su kıtlığının kapıda olduğu konusunda geçen yıl bizi önemli ölçüde uyardı. Bundan sonraki süreçlerde de bunun devam edeceği, artık iklim değişikliğinin sürekli gündeme geleceği bir ortamda bizim mutlak suretle bu önlemleri ivedilikle almamız gerekiyor ve tarımsal sulamada ciddi anlamda tasarrufa gidecek modernizasyon yatırımlarını yapmamız gerekiyor” dedi.