Orhangazi TV

Turgay Durmuş’dan Geniş Kapsamlı Açıklama!

Turgay Durmuş’dan Geniş Kapsamlı Açıklama!
Fatih Mısır( orhangazitv16@gmail.com )
591
14 Ocak 2022 - 9:17

Orhangazi Muhtelif Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Turgay Durmuş, yeni dönemde yeniden hizmete talip olduğunu açıklamasının ardından çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Göreve geldikleri günden itibaren bu güne kadar yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Başkan Turgay Durmuş, tüm çalışmaları kanunların kendilerine verdiği yetkiler çerçevesinde yaptıklarına değinerek; “Esnaf Odası Ticarethane değil, HİZMET YERİDİR” dedi.

Turgay Durmuş  yaptığı geniş kapsamlı açıklama ile  göreve geldikleri günden itibaren yaptıkları çalışmaları şöyle sıraladı.

ÜYE SAYIMIZ:

04.Mart. 2018 tarihinde yapılan Esnaf Odası Genel Kurulunda üyelerimizin değerli oyları ile göreve seçildik.  Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren çalışmalarımıza devam ediyoruz. Odamız Muhtelif Esnaf ve Sanatkarlar Odası olduğundan ilçemiz merkez ve mahallelerinde faaliyet gösteren 240 meslek dalında toplamda 2750 Üyemiz bulunmaktadır. 1800 Erkek üyemiz ve 455 bayan üyelerimiz mevcuttur. 1600 olan kayıtlı esnaf sayısını 2750’ye çıkarttık.

MUHASEBE BİRİMİ KURULDU:

Basit Usulde vergilendirilen üyelerimizin sorunlarını çözdük. Basit Usul Muhasebe sistemini Odamıza kurarak üyelerimizin en iyi hizmetleri almalarını sağladık. İlk icraatımız olarak odamızın en büyük eksiği olan basit usul muhasebe birimini odamız bünyesinde kurarak esnaflarımıza hizmet vermeye başladık ve esnaflarımızın fiş-fatura ihtiyacını karşılayarak ücretsiz vermeye başladık. Daha önceden 2002’den bu yana özel olarak dışarıdan yapılan muhasebe sistemini oda bünyesine alarak 16 yılda olan 1 milyon 700 bin lira gibi zararın geri dönmesini sağladık ve bunu önledik.

MADDİ ANLAMDA GÜÇLÜ BİR ODA

Odamız mevcut nakit gelirini geldiğimizden bu yana % 70 artırdık.

İHTİYAÇ SAHİPLERİNİN YANINDA OLDUK

Orhangazi Belediyesi Aşevine gerekli yardımları yaparak Orhangazili ihtiyaç sahiplerine yardım edilmesini sağladık.

SİCİL İŞLEMLERİNİ ÇÖZDÜK

Odamız ve Şoförler Odasının bütün üyelerinin sicil işlemlerini Odamızda çözüme kavuşturduk. Yıllardır işini gücün bırakıp sicil işlemleri için Bursalara giden üyelerimiz Birliğimiz ile yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde artık odamızda internet ortamında kameralı görüntülü şekilde işlemleri yapılıp, üyelerimize evrakları verilmektedir.

ELEKTRİKÇİ ÜYELERİMİZİN MAĞDURİYETİNİ GİDERDİK

Elektrik Tesisatı işin yapan üyelerimizin daha önceleri Bursa’dan  yüksek fiyatlara almış oldukları iş başlama iş bitimi evraklarını yapmış olduğumuz yazışmalar ve çalışmalar sayesinde  Odamızca verilmesini sağladık.

BAYAN ÜYELERİMİZİ UNUTMADIK

2018 yılına kadar hiç hatırlanmayan bayan üyelerimiz göreve geldiğimizden itibaren  her yıl  08 Mart dünya kadınlar gününde ve  zaman zaman   işyerleri ziyaret edilip, çiçek ikramları yapılarak Yönetim Kurulumuzca onure edilmiştir.

SEYYARLA MÜCADELEDE BAŞARILI OLDUK

İlçemiz Belediye Başkanlığı Zabıta Müdürlüğü Vergi Dairesi Müdürlüğü ile ortak çalışmalar yapılarak ilçemizde mantar gibi türeyen seyyarın önüne geçtik. Seyyar satış yapanlar  ve kayıt dışı çalışanlar tek tek tespit edilerek kayıt altına alınmaları sağlandı.

ÜYELERİMİZİN EMEKLİ OLMASI SAĞLANDI

Zaman zaman Bağ-Kur ve S.S.K.’da çıkartılan ödeme kolaylığı ve ceza Af yasaları siz üyelerimize zamanında duyurularak birçok esnaf ve sanatkar üyelerimiz aftan faydalandırılmıştır. Özellikle Halk Bankasıyla yapılan çalışmalar neticesinde Bağ-Kur borcu olup da af yasasından faydalanan üyelerimiz banka kredisiyle emekli olmaları sağlanmıştır.

TARİFELER KONUSUNDA ESNAFIMIZIN YANINDA OLDUK

Tarifeye tabii esnaflarımızın dilekçeleri Yönetim Kurulumuzca görüşülüp Birliğimizce onaylandıktan sonra tarifelerini vererek mağduriyetleri her zaman giderilmiştir.

EĞİTİM VE SAĞLIĞIN YANINDA OLDUK

Eğitim ve sağlık başta olmak üzere kurumlarımıza gerekli yardımlarımızı esnaflarımız adına yaptık. Eğitime ve öğrencilerimize destek olmaya her zaman devam edip ihtiyacı olan okullarımıza laptop bilgisayar desteği sağlanmıştır. Birçok öğrencimizi belediyemiz işbirliği ile fabrikalara işe soktuk.

PANDEMİDE DÜKKANLARI KAPATTIRMADIK

Pandemi genelinle Türkiye genelinde kapalı olan çiçekçilerin, halı yıkamacıların, sanayi çarşısı ve yol kenarlarında bulunan tüm esnaflarımızın ilçemizde aldırdığımız Hıfzı Sıhha Kurulu Kararı Kurulu Kararları ile açtırdık.

PAZARYERİNİ KAPATTIRMADIK VE AÇIUKL TUTTURDUK

Pandemi döneminde ilçemizde Pazar yerlerinin bazı illerde kapatılması sonrası ilçemizde de kapatılması istenmesine karşı yaptığımız mücadele ile Orhangazi’de Pazar yerlerini hem halkımızı hem esnafımızı düşünerek açtırttık.

KERMESLERİN AÇILMASINI ENGELLEDİK

Orhangazi çarşı meydanında kurulan kermeslerin açılması ile esnafımıza zarar vermesinden dolayı kapattırdık ve açtırtmadık.

YÖRESEL ÜRÜN ÇARŞISINA SON VERDİK

Yöresel ürünler adı adlında yıllardır ilçemizde kurulan ve Orhangazi’nin kanayan yarası olan yöresel Çarşı-Pazar faaliyetini kaldırtıp kurdurtmadık.

ODA WEB SİTEMİZİ KURDUK

Orhangazi Esnaf ve Sanatkarlar Odasının web sitesini göreve geldiğimizden 5 ay sonra kurulmasını sağladık.

İNTERNET ÜZERİNDEN SATIŞLARDA ESNAFLARIMIZIN YANINDA OLDUK

Orhangazi’de internet üzerinden satış yapan 154 esnafımızın her zaman yanında olup tüm işlemlerinde yardımcı olduk.

ESNAFIMIZA ARAÇ KREDİLERİNDEN YARARLANDIRDIK

Yaptığımız her yönetim kurulu toplantımız sonrası esnafımızı bilgilendirerek gerekli çalışmaların her zaman yapılmasını sağladık. Bazıları çıkıp esnafımıza araba alacaklarını iddia ediyorlar. Biz bunu her esnafımıza tek tek anlattık. Esnaflarımızın araba alımı konusunda kredi kullanma hakları ilgili kurumlardadır. Ve bizlerde oda olarak bu güne kadar 150 esnafımıza araç alım kredisi alınmasını sağladık. Esnaf Odası ticarethane değil esnafa hizmet yeridir.

YENİ SANAYİ SİTESİ ÇALIŞMALARINI BİZ BAŞLATTIK

Hepinizin bildiği üzere göreve geldiğimiz ilk günden itibaren çalışmalarımızı yapıyoruz. İlçemizde yol kenarlarında bina altlarında çok zor şartalar altında mesleki faaliyetlerini sürdüren sanayici esnaflarımıza yeni bir sanayi sitesi kazandırma çalışmalarına hemen başladık.

İlk olarak bütün sanayi kollarında faaliyet gösteren bütün üyelerimizi meslek  kodlarına göre Odamızda  ayrı ayrı topladık. Her bir meslek gurubunun vermiş olduğu görüş ve önerileri doğrultusunda yeni bir sanayi sitesi için bütün meslek guruplarıyla birlikte İlçemiz Belediye Nadır Sosyal tesislerinde Belediye Başkanımız, Bursa Esnaf Odaları Birliği Başkanımızın ve Sivil Toplum örgütleri ve Siyasi Parti Temsilcilerinin katılımlarıyla kahvaltılı toplantı gerçekleştirdik. Bugüne kadar pasif durumda olan hiçbir faaliyeti olmayan  sanayi sitesi kooperatifini yapmış olduğumuz çalışmalar sayesinde genel kurullarını yaparak aktif hale getirdik. Sanayi sitesi kurulması için Belediye Başkanımız ile birlikte Ankara ya gidilerek ilgili Bakan ve Milletvekilleri ile görüşmeler yapılarak İlçemize yeni bir Sanayi Sitesi kurulması sözlerini aldık.

Bursa’da Esnaf Odaları Birliğine bağlı 104 oda faaliyet belgelerinden ücret almasına karşı bizler göreve geldiğimiz günden itibaren 87 bin faaliyet belgesi vererek hiçbir belgeden ücret almayarak esnafımıza hizmet ettik. Çünkü Orhangazi Esnaf Odası gücü olarak Bursa’nın en güçlü odasıdır. Hiçbir kuruma borcu olmayan tek odadır Bursa genelinde.

EKİPMANLARIMIZI UYGUN HALE GETİRDİK

Göreve geldiğimizde üyelerimize daha iyi hizmet etme adına bilgisayar başta olmak üzere yazıcı gibi tüm ekipmanlarımızı son teknolojiye uygun hale getirdik.

ODAMIZIN GELİRLERİNİ ARTTIRDIK

10 yıldır kapalı olan odamız 5. katındaki (Genç işadamları binası) yeniden kiraya verilerek odamıza gelir gelmesi sağlanmıştır.

MESLEKİ EĞİTİM KURSLARI KONUSUNDA GEREĞİNİ YAPTIK

Mesleki yeterlilik kurslarını Milli Eğitim ve Halk Eğitim Merkezi yetkilileri ile görüşerek her zaman açılmasını sağladık. Mesleki yeterlilik kurslarını açmak Milli Eğitim yetkililerine aittir. Odaların böyle bir yetkisi yoktur.

ESNAFIMIZIN KOSGEP İLE BULUŞUP FAYDALANMASINI SAĞLADIK

Bakkallarımızla toplantılar yaparak kooperatifleşmeleri adına gerekli adımlar atılıp KOSGEP kredilerinden yararlanmaları için gerekli adımları atıp esnafımıza gerekli bilgilendirmeleri yaptık.

HUKUK DANIŞMANIMIZ ESNAFIMIZIN YANINDA OLDU

Odamız hukuk danışmanlığını Avukat Mehmet Ateş yapmaktadır  ve esnafımıza her zaman ücretsiz olarak gerekli danışmanlık sağlanmıştır.

ÜYELERİMİZLE İLGİLİ FUARLARA KATILIM SAĞLANDI

Ankara başta olmak üzere ülke genelinde açılan fuarlara esnaflarımızla birlikte katılıp sağlanıp Orhangazi ürünlerinin ve esnafımızın tanıtımlarının yapılması sağlanmıştır.

Her meslek gurubu ile whatsap gurupları kurularak her zaman bilgilendirmeler yapılmaktadır.

RUHSAT SORUNLARINI ÇÖZDÜK

Ruhsat almada zorluk çeken esnafımızın sorunları Belediye başkanımızın destekleri ile çözülüp ruhsat almaları sağlanmıştır.

 

 

PANDEMİDE ESNAFIMIZIN YANINDA OLDUK

2020 Mart ayında başlayan ve bütün dünyayı etkisi altına alan Korona virüs salgını en çok esnaf ve sanatkar kesimimizi etkilemiştir ve halen devam etmektedir. Pandemi Salgın hastalıkla mücadele kapsamında sürekli içişleri Bakanlığımızın genelgeleri doğrultusunda siz üyelerimiz bilgilendirildi. İşyerlerimiz kapandı, sokağa çıkma yasakları geldi,

Kısmi kapanmalar yaşandı. Maske ve mesafe konusunda bütün işyerleri bilgilendirildi. İşyerleri kapanıp yeniden açılan esnaflarımızın dükkanlarını  Odamızca üyelerimiz bilgilendirilerek dezenfekte(İlaçlama) yaptırdık Maskenin yetersiz kaldığı dönemlerde  Odamızca Esnaf Sanatkar üyelerimize  ilgili kurumlardan temin ettiğimiz 40.000 maske dağıtımın ücretsiz yaptık. İlçemiz Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığınca sürekli toplantılar yaparak  pandemi sürecini en iyi şekilde  yönettik. Yine Pandemi süresince Devletimizce İşyerleri kapanan ve kısmi çalışan işyerleri için Gelir kaybı  desteği, kira desteği ve hibe desteklerinden siz üyelerimizin faydalanmaları için sürekli Odamızca SMS çekilerek bilgilendirmeler yapıldı. Üyelerimizin hibe desteklerden faydalanmaları için Odamız personellerince sürekli yardımlarda bulunulup başvuruları yapılarak üyelerimizin desteklerden faydalanmaları  sağlanmıştır. Bu süreçte her zaman esnaf ve sanatkarlarımıza gereken desteği veren Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğüne huzurlarınızda teşekkür ediyoruz.

RAMAZAN AYINDA KİMSEYİ UNUTMADIK

Mübarek Ramazan aylarında ihtiyaç sahibi üyelerimize ve yardıma muhtaç ailelere hayırsever iş insanları ve Odamızın katkılarıyla gıda yardımlarda bulunuldu. İlçemizdeki fabrikalarla görüşmeler yapılarak ramazan erzak kolilerinin Odamız üyesi  Bakkal ve Marketlerinden yapılması sağlandı.

ZİNCİR MARKETLERİ ENGELLEDİK

Büyük marketler karşısında  artık dayanacak gücü kalmayan ilçemiz Bakkal üyelerimizi bir araya getirdik. Toplantılar yaptık, kooperatifleşme çalışmaların başlattık.

ÖĞRENCİLERİMİZE BURS İMKANI SAĞLADIK

2018-2019 yılı eğitim öğretim yılında yüksek öğretim gören 12 ihtiyaç sahibi Esnaf ve Sanatkar üyelerimizin çocuklarına Odamız Yönetim Kurulumuz  hakkı huzurlarından ve Odamız eğitim bütçesinden  öğrenci bursları yardımlarında bulunulmuştur.2020 yılında pandemi nedeniyle uzaktan eğitime geçilmiştir. 2021 eğitim öğretim yılında Odamızca ve Yönetim Kurulumuzun katkılarıyla  23 ihtiyaç sahibi  öğrencimize burs vermekteyiz.

SOSYETE PAZARINI KALDIRDIK

Değişik illerden ilçemize gelip Sosyete Pazarı adı altında her türlü defolu ve çakma ürünü ilçemizde satmaya çalışan  Esnaf ve Sanatkar üyelerimize büyük zararları olan bu kesimi engelledik. Belediye Başkanlığımız ile ortak görüşmeler ve yazışmalar sayesinde İlçemizde Sosyete pazarı altında Pazar kurulmasının önüne geçtik. Bu süreçte bizlerin her zaman yanında olan İlçemiz Belediye Başkanımıza  huzurlarınızda teşekkür ederiz.

BÜYÜK ÖZVERİ İLE YASALAR ÇERÇEVESİNDE GÖREV YAPTIK

Odamıza verilen görevler 5362 sayılı yasa ile ilgili mevzuatlar çerçevesinde her ay sonu yapmış olduğumuz Yönetim Kurulu Toplantılarında gerçekleştirilmiş olup özellikle harcama ve tasarrufa büyük önem gösterilmiştir. Yapmış olduğumuz her türlü demirbaş alımlarında ilgili esnaflarımızdan teklifler alınıp, yasamızın emrettiği şekilde uygulanmıştır.

TÜM ÜYELERİMİZİN SORUNLARINI ÇÖZMEYE ÇALIŞTIK

Üyelerimizden gelen her türlü talep ve sorunlar görüşülerek kanunlar çerçevesinde çözüme kavuşturulmuştur. Zaman zaman değişik meslek guruplarıyla Odamızda toplantılar yapılarak sorunları dinlenmiştir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, Haberleri kopyalamayınız.

seks izlesex hikayeleriseks hikayeleri

Fantastic momentous www.upscalerolex.to is going to be options .

sperrmüll abholung berlin

milf near meescort berlinseks hikayesex hikayeleriseks izleporn

ataşehir açık tekel içerenköy tekel ataşehir inönü tekel
аренда яхтыэкскурсии в мармарисеhttps://rentyachtturkey.com/piratskiy-korabl-marmaris/https://rentyachtturkey.com/egeyskiye-ostrova-iz-marmarisa/https://rentyachtturkey.com/pamukkale-iz-marmarisa/