Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yağışlar Orhangazi’de Zeytin Üreticisini Sevindirdi

Orhangazi bölgesinde dün öğlen

Orhangazi bölgesinde dün öğlen saatlerinde başlayan ve gün boyu devam eden yağmur yağışları hasadına başlayan zeytin üreticisini, zeytinde kalibre artışına ve zeytinin kararmasına neden olacağı için sevindirdi.

Kurak geçen yaz aylarının ardından Orhangazi’de başlayan zeytin sezonu ile birlikte dün etkili olan yağışlar üreticiye can suyu oldu.

Yağmurun böyle bir zamanda yağması zeytine çok fayda sağlayacağını ve yağışlarla birlikte zeytinin daha kaliteli bir hale geleceğini belirten üreticiler, kalibrede de gözle görülür bir artışın beklediklerini söylediler.
Sonbahar döneminde beklenen yağışın gerçekleşmemesi nedeniyle zeytinlerde su kaybı ve buruşmalar meydana geldiğini ifade eden üreticiler, yağışların zeytin verimini artırmasını ümit ettiklerini dile getirdiler.

Hasadına başlanan zeytin için beklenen yağmurların gelmesi üzerine konuşan bir üretici ;
Yağan yağmurun zeytin başta olmak üzere tüm ekili ürünlere can suyu olduğunu ifade ederek “Maalesef ki Orhangazi’de kurak bir yaz geçirdik. Zeytinlerimiz istediğimiz gibi büyüyüp gelişemedi. Dört gözle bu yağışları bekliyorduk. Allah dualarımızı kabul etti ve yağmuru verdi. yağan yağmurlar sadece bizi değil tüm insanları mutlu etti. Barajlarımız bir nebze olsun suya kavuştu. Tarlalarımız da suyla buluştu, zeytinlerimizin kalitesi ve kalibresi arttı. Bu da doğal olarak zeytin verimini de etkiledi. Allah bereket versin. İnşallah yağışların devamı gelir’’ dedi.

Yağışların ardından büyük mutluluk yaşadığını vurgulayan zeytin üreticileri, uzun zamandır yağış olmaması nedeniyle zeytin ağaçlarının kuruduğunu zeytin danesinin tam gelişmediğini ve zeytinin bölge halkının en önemli geçim kaynaklarından birisi olduğuna dikkat çekerek yağan yağmurların bereket olarak zeytine fayda sağlayacağına vurgu yaptılar.