Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Cargil fabrikası önünde İsrail eylemi!

Bursa Gazze ile dayanışma

Bursa Gazze ile dayanışma platformu üyeleri, Gazze’ye yapılan saldılara ve binlerce insanın hayatını kaybetmesine  karşı, saldırıları gerçekleştiren İsrail  ve destekçisi Amerika’yı protesto etmek için Orhangazi’de faaliyet gösteren Amerika merkezli Cargill Fabrikası önünde toplanarak bir basın açıklaması yapıldı.

İsrail tarafından Gazze’ye karşı  yaklaşık 1 aydır devam eden saldırıları sonrasında binlerce insanın hayatını kaybetmesine karşın İsrail’e karşı tepkiler çığ gibi büyürken Bursa Gazze ile dayanışma platformu üyeleri İsrail destekçisi Amerika’ya bağlı  firmalardan olan Cargill’in Orhangazi’de ki fabrikasının önünde bir araya gelerek, Cargill’in dolaylı yoldan İsrail’i desteklediği ve kanunlara karşı bir şekilde burada ki faaliyetlere devam ettiği için, basın açıklaması yapıp fabrikanın kapatılması çağrısında bulundular.

Jandarma ekipleri tarafından alınan yoğun güvenlik önlemleri altında Ellerinde Filistin ve Türk bayrakları ile cargill fabrikası önüne gelen platform üyeleri burada İsrail ve cargill aleyhine sloganlar atarken, platform sözcüsü Avukat Rıfat Bakan yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi;

 

 

GAZZEDE SOYKIRIM!

Gazze’de 1 ayı aşkın süredir ABD ve İsrail eliyle bir soykırım yürütülmektedir. Eylemleriyle bir devletten ziyade terör örgütü gibi davranan bu iki devlet bebekleri, çocukları, kadınları, yaşlıların sığındığı hastaneleri ve ambulansları bombalayarak tarihin tanık olduğu en vahşi katliamları tüm dünyanın gözü önünde hiçbir insani değer gözetmeden yapmaktadır.

EMPERYALİST GÜÇLERİN GÖZETİMİNDE KATLİAM!      

Filistin coğrafyasında uygulanan soykırımın sahadaki faili İsrail olsa da, bu soykırımın en büyük destekçisi ve bir nevi azmettiricisi ABD’dir. Gazze’deki El-Ahli hastanesine yapılan saldırıdan sonra ABD başkanının İsrail’i ziyaret etmesi, burada katil Netenyahu ile kucaklaşması, İsrail’i destekleyen açıklamalarda bulunması ve siyonist olduğunu açıkça beyan etmesi dünyada yeni bir dönemin başladığının ilanıdır. Hastanelere ve ambulanslara yönelik saldırıların ısrarla sürdürülmesi bunun en bariz kanıtıdır.

Bu yeni dönemde saf kötülüğü temsil eder hale gelmiş İsrail ve ABD yönetimi dünyada iyilik ve merhamet adına ne varsa kökünü kurutmak için savaş açmıştır. Bu saf kötülüğe karşı bütün bir yeryüzü coğrafyası mücadele alanıdır. Bugüne kadar dünyanın çeşitli bölgelerine demokrasi ve insan hakları götürüyorum yalanıyla milyonlarca insanı katleden katil ABD’nin işlediği ve halen işlemekte olduğu suçların bedelini ödemesi gerektiği zamandayız… Elimizden geldiğince bedel ödetmek için buradayız…

 

EMPERYALİST UZANTI CARGİLL, BURSA’DAN DEFOL!

Küresel ölçekte faaliyet gösteren Cargill firması vahşi kâr anlayışı çerçevesinde elde ettiği gelirlerle ABD’yi finanse etmekte, saf kötülüğün ete kemiğe bürünmüş hali olan ABD ise Gazze’de yaşanan soykırım suçunu bilfiil işlemeye devam etmektedir. Bu saf kötülükle mücadele etme anlayışı çerçevesinde bugün Cargill fabrikasının önünde bulunuyoruz.

Ancak burada bulunmamızı gerekli kılan başka nedenler de bulunmaktadır. 1997’den günümüze kadar yaşanan Cargill süreci göstermiştir ki, bu küresel şirket kendi çıkarları söz konusu olduğunda mahkeme kararlarını tanımamakta, insanları zehirlemekte ve doğayı hoyratça tüketmekte bir sakınca görmemektedir.

CARGİLL DEVLETİMİZDEN BÜYÜK DEĞİLDİR!

1998 yılında açılan davalarda mahkemelerce verilen yürütmenin durdurulması ve iptal kararları uygulanmamış, fütursuzca fabrika inşaatları tamamlanarak faaliyete geçirilmiştir. Devam eden süreçte yargı kararlarını etkisiz kılmak için Cargill Firmasına özel, Cargill yasası olarak adlandırılan yasa çıkartılmıştır. Ancak hukuksuzluğun boyutu o kadar derindir ki çıkarılan özel yasaya rağmen bugüne kadar devam eden yargı süreçlerinde mahkemelerce imar planları ve yapı ruhsatları hakkında iptal kararı verilmeye devam edilmiştir.

Bunlardan en son verilen Bursa 3. İdare Mahkemesinin 25.01.2023 gün, 2021/493 E., 2023/81 K. Sayılı kararıyla yapı ruhsatları iptal edilmiştir. Bursa barosu ve bir kısım meslek örgütü tarafından yapılan suç duyurularına rağmen mahkeme kararlarının uygulanması ve ruhsatsız yapıların yıkılması mümkün olamamıştır.

 

 

Buradan Orhangazi Belediye Başkanına sesleniyoruz. Bugün yaşanmakta olan soykırımın asli faili olan ABD’yi ayakta tutan küresel şirketlerden Cargill’in ruhsatsız yapıları neden yıkılmamakta, neden faaliyetine izin verilmektedir? Orhangazi Belediyesi yetkililerinden bir an önce insanlıklarını kuşanıp, politik kaygılardan ve siyasi beklentilerden uzak bir şekilde soykırımın faili devlete verdikleri desteği kesmelerini, bugüne kadar uygulanmayan mahkeme kararlarını uygulamalarını bekliyoruz. Aksi takdirde tarihin huzurunda soykırımcıların yanından saf tutanlar olarak anılmaktan kurtulamayacaklardır…

BURSA BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ, EMPERYALİZME GEÇİT VERME!

Buradan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanına ve Büyükşehir Belediye Meclisi üyelerine sesleniyor ve bir çağrıda bulunuyoruz. Orhangazi Belediye Meclisinin, sırf Cargill’in çıkarlarına hizmet etmek için çıkardığı plan düzenlemesini içeren 10.10.2023 tarih, 50 sayılı meclis kararı onaylanmak üzere Bursa Büyükşehir Belediye Meclisine gönderilmiştir. Bu plan değişikliğinin meclis gündemine alınmadan ilçe belediyesine iade edilmesini güçlü ve kararlı bir şekilde talep ediyoruz..

CARGİLL TOPRAĞIMIZI KİRLETME!

Cargill Fabrikası verimli tarım arazilerimiz üzerinde kurulmuş, fabrikayla tarım alanlarımız istila edilmiştir.

Cargill, fabrikasında Nişasta Bazlı Şeker üretmektedir. Nişasta bazlı şekerlerin insan sağlığına olan zararları bizzat Sağlık Bakanlığı bilim kurulu tarafından teyit edilmiştir. Ancak ne yazık ki yapay içerikli bu şeker üretimine izin verilmekle insanlarımızın zehirlenmesine göz yumulmaktadır.

 

Bu yetmezmiş gibi Cargill üretimde yılda bir milyon tondan fazla yeraltı suyu kullanmaktadır. Bizim topraklarımız ve bizim yeraltı sularımız kullanılarak bizim insanlarımız zehirlenmektedir.

Ülkemizde son yıllarda artan obezitenin ve obezite kaynaklı diğer kanser ve kronik rahatsızlıkların artması kesinlikle tesadüf değilir. İnsan neslini ve sağlığını bozan Nişasta Bazlı şekerin üretildiği Cargill fabrikasının kapatılmasını istiyoruz.

Firma elde ettiği gelirle ABD’yi finanse etmekte, kötülüğün merkezi ABD ise İsrail ile birlikte soykırım suçu işlemektedir. Artık bu kirli çarkın işleyişine son verilmeli Cargill kapatılmalıdır.

Kamuoyuna saygıyla bildiririz.