Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Çetin Karahasanoğlu yazdı… ‘Ekonomi İbadate engel olmamalı’

Değerli dostlar; Her fırsatta

Değerli dostlar;

Her fırsatta dindar nesil yetiştirmekten bahseden iktidarın, vatandaşların dini vecibelerini yerine getirebilmesi için gerekli ekonomik imkânları sağlaması gerekmektedir. Bu pahalılıkta korkarım ki çoğu kesim çok istemesine rağmen dini görevini yerine getiremeyecek.

Peki neden kesmeliyiz ?

 İlk insan ve peygamber olan Hazret-i Âdem’den (AS) bu yana devam eden kurban uygulaması, bizi Allah’a yakınlaştıran ibadetlerden biridir.

Biliyoruz ki; müminlerin namazı, orucu, zekatı, haccı, kurbanı, hayatı ve ölümü âlemlerin Rabbi Allah (CC) içindir.

Allah’ın adıyla kurbanını kesen peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa (SAV) şöyle dua ederdi: “Allah’ım! Bu kurbanlar senin nimetindir ve senin rızan içindir. Benim, ailemin ve ümmetimin kurbanlarını kabul eyle!”

Kurbanın anlamı sadece bayram günlerinde ister küçükbaş, isterse büyükbaş olsun hayvan kesmek değildir. Aksine kurban; sadâkatin, Allah’a itaat ve teslimiyetin göstergesidir. Gerektiğinde malını, canını, evladını Allah yolunda feda etmenin sembolik bir ifadesidir.

Kurban; Allah rızası uğrunda paylaşma, ihtiyaç sahibine el uzatma alışkanlığı kazandırır. Müminleri cimrilikten, dünya malının esiri olmaktan kurtarır. Akrabaları, komşuları, dostları, hatta binlerce kilometre uzaktaki Müslümanları kardeşlik şuuruyla birbirine bağlar, kaynaştırır, bütünleştirir.

Yeryüzünde inancı ne olursa olsun, muhtaç olan herkesin imdadına koşmaktır kurban. Mazlumların sevincine, bayram neşesine vesile olmaktır.

Önümüz malum bayram. Bayram hareketliliği şimdiden başladı… Kars’tan, Erzurum’dan, Ardahan’dan, Ağrı’dan yurdun batısına… İstanbul’a, Ankara’ya, İzmir’e, Bursa’ya, kurbanlık yağıyor.

Ancak..  Kurban piyasası geçen yıllara göre az ve çok pahalı. Bu şartlarda ibadetlerini yerine getirmeye

Çaba gösterenlerin Allah yardımcısı olsun.

Kalın sağlıcakla..